Öne Çıkanlar spor ev ekonomisi fındık fiyatı TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI iyi parti

Bu haber kez okundu.

DEMİR VE DEMİR DIŞI SEKTÖRÜNÜN GÖZÜ KATAR'DA

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mohamed Bin Towar Al-Kuwari ile bir araya gelen Türk işadamları işbirliği ve ortak projelere yönelik önemli temaslarda bulundu. İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki heyete katılan firmaların Katarlı firmalarla iş yapmak için çok istekli olduklarını belirterek, Katar pazarının metal sektörü için gelecek vaad ettiğini vurguladı. İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar da Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olmasının sektör adına ciddi bir potansiyel olduğunu vurguladı.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Alüminyum, Döküm, Yapı Malzemeleri ve Bağlantı Elemanları sektörlerinden birçok firmanın katılımıyla Katar-Kuveyt Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirdi. Katar-Kuveyt Sektörel Ticaret Heyeti, Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün 2019 yılında gerçekleştirdiği dördüncü Sektörel Ticaret Heyeti oldu.

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mohamed Bin Towar Al-Kuwari ve bölgedeki büyük projeleri ihale eden Asghgal'ın (Bayındırlık Bakanlığı) Başkanlık Ofisi Temsilcisi Ahmad Ali H Al Ansari ile bir araya gelen İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, ortak işbirlikleri ve projelere yönelik temaslar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Metal sektörü için gelecek vaad ediyor

Asghgal tarafından ihale edilen projelerde yıl içerisinde 55 bin işçinin istihdam edildiğini ve son derece şeffaf bir sistem ile ihalelerin web sayfasında yayınlandığını anlatan Öztiryaki, Türk firmalarının ihalelerde de yer almaları noktasında nelere ihtiyaç duyduklarına dair detaylı bilgiler edindiklerini belirtti. Öztiryaki bölgedeki büyük ihalelerde yer almak üzere Asghgal ile birebir görüşmeler yapıldığının da altını çizdi. Heyete katılan firmaların Katarlı firmalarla iş yapmak hususunda çok istekli olduklarını belirten Öztiryaki, Katar pazarının metal sektörü için gelecek vaad ettiğini vurguladı.

Katar'ın dünya müteahhitlik sektörünün en önemli pazarlarından biri olduğuna işaret eden Öztiryaki, "Katar'da yerel satın almacılarla bir araya gelerek son derece verimli ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Katar Türk ihracatçısı için önemli bir pazar ve ihracatımızda öncelikli ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle petrol ve doğalgaza dayalı sanayisi, dışa açılma çabası ve milli gelirinde petrol dışındaki sektörlerini de güçlendirmek istemeleri sonucu, yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. Bugün Katar’a toplam ihracatımız 1 milyar dolar iken demir ve demir dışı sektör ihracatımız ise 72 milyon dolar. Toplam ihracatımızda yüzde 69, sektör ihracatımızda ise yüzde 55 oranında artış yakaladık." dedi.

Öztiryaki, gerçekleştirilen heyette Katar’daki yerleşik üst düzey Türk yetkililerle de bir araya geldiklerini ve pazara giriş, bankacılık sistemi, ödeme şekil ve süreleri, yerel iş adamlarının iş yapma biçimleri gibi pazarda dikkat edilmesi hususlarla ilgili bilgiler aldıklarını anlattı.

2022 Dünya Kupası büyük potansiyel

İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar da demir ve demir dışı metaller sektörü olarak Katar'ın güçlü olduğumuz bir pazar olduğuna işaret ederek, "Pazarda rekabet yoğun ve çok fazla oyuncu var. Ancak ülkenin satın alma gücünün yüksek olması ve katma değerli ürün ihtiyacı bizim için bir avantaj. Katar’ın dışa açık ekonomisi ve özellikle son yıllarda önem kazanan inşaat sektörümüz için hedef pazar haline gelmesinde belirleyici oldu. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması da sektörümüz için ciddi bir potansiyel olarak karşımıza çıkıyor." dedi.

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mohamed Bin Towar Al-Kuwari de Türkiye ile Katar arsındaki ilişkilerin diğer ülkeler tarafından örnek alınması gerektiğini vurgulayarak, geçtiğimiz yıl içerisindeki Türkiye’de çalışan 130 Katarlı firmanın 450 Türk firması ile iş ilişkisi kurduğunu söyledi.

Katar-Kuveyt Sektörel Ticaret Heyeti'ne İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, Yönetim Kurulu Üyeleri Serdar Urfalılar ve Hülya Gedik, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Ayşegül Çapan ve Denetim Kurulu Üyesi Nilay Denizli eşlik etti. Katar'daki temaslarda Doha Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi ile Doha Büyükelçisi Fikret Özer de katılımcılarla bir araya geldi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.