Öne Çıkanlar tulum SOYA FASÜLYESİ GRUP ABDAL 23 NİSAN bahce

Bu haber kez okundu.

Yapılandırılan Prim Borçları Ödeme Süresi 28 Şubat'a Kadar Uzatıldı

İl Müdürü Mehmet yaşar Günay yaptığı açıklamada: "Bilindiği üzere 28.12.2018 tarihli 30639 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7159 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesi ile Kurumumuza olan borçlarını 7143 sayılı Kanuna göre yapılandırılmasına rağmen, süresi içinde ödenmemesi yahut eksik ödenmesi nedeniyle yapılandırması bozulan vatandaşlarımızın, bu tutarları ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için hesaplanan geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödemeleri halinde 7143 sayılı Kanun hükümlerinden faydalanmaya devam edeceklerdir."

"Söz konusu yapılandırma müracaatında bulunan, 4/b (BAĞ-KUR), primini kendisi ödeyen Ek-5 ve 2925 Tarım sigortalılarımız daha önceki Kanunlar ile durdurulmuş sigortalılık sürelerini yapılandırma kapsamında ihya etmek için müracaatta bulunup ödeme yükümlülüğünü yerine getirmemiş olanlar da dâhil olmak üzere, yapılandırmadan kaynaklanan ödeme yükümlülüğünü yerine getirememiş olan sigortalılarımız, 28 Şubat 2019 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze müracaat ederek, 7143 sayılı Kanunla sağlanan ödeme avantajlarını yeniden kazanmış olacaklardır."

"Ayrıca, 5510 sayılı Kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin Genel Sağlık Sigortası prim borçları, 7143 sayılı Kanun gereğince gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilerek son ödeme tarihi 31.12.2018 olacak şekilde yapılandırılmış idi. Bu defa 7159 sayılı Kanunun Geçici 2. maddesine istinaden bu borçların son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

‘’İşverenlerimizin borçlarının yapılandırılması ve düzenli ödemesi halinde; Borcu yoktur yazısı alabileceği, ihalelere başvurabileceği, istihdam teşviklerinden yararlanabileceği, icra takibi ve haciz işlemlerinin yapılmayacağı, sigortalılarımızın ise sağlık hizmetlerinden faydalanabileceği, emekliliği hak edenlerin emekli olabileceği vb. avantajlardan yararlanabilecekleri unutulmamalıdır’’ diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.