Öne Çıkanlar musa karayiğit bizim kararımızdır. işsizlik kanalizasyon spor

Bu haber kez okundu.

2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Gerçekleştirildi

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı M. A. Yekta Saraç’ın yanı sıra bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili kurum başkanları, büyükelçiler, üniversite rektörleri, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nülüfer Erbil, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Alparslan İnce, Ulubey Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serkan Güney, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Köksal Apaydınlı ile üniversiteleri temsilen akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Törende gerçekleştirdiği konuşmasında YÖK Başkanı M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu olarak temel çabalarının, yükseköğretim sistemimizdeki olağan süreçleri sürdürmekten ziyade yükseköğretimi tedrici bir şekilde yeniden inşa etmek olduğunu ifade ederek ülkemizin bugün dünyada küresel bir aktör olarak büyük bir yarışın içinde olduğunu ve bu yarışı önde sürdürme kararlılığında olduğunu belirtti.  Başkan Saraç, “Her türlü sömürüye karşı savaşan bir ülkenin yükseköğretim sisteminin, akademinin tüm alanlarında, tekrarlayan değil üreten olması gerektiğinin bilincindeyiz. Anadolu’nun her köşesindeki üniversitelerimizi, eğitimin yanı sıra topluma hizmet noktasında da işlev görebilmeleri için, YÖK olarak devletimizin diğer kurumları ile birlikte tüm imkânlarımızla destekliyoruz.” dedi. Başkan Saraç, geçen beş yıl içerisinde birçok yapısal değişikliği uygulamaya koyduklarını belirterek YÖK 100/2000 Doktora Projesi, Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi ve Dijital Dönüşüm programı hakkında pek çok bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim ve öğretim hayatında son 17 yılda yaşanan gelişim ve yenilikleri anlatarak “Ülkemizin yönetim sistemini değiştirirken en çok hassasiyet gösterdiğimiz alanlardan biri de eğitim-öğretimdir. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurduğumuz Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu bu anlayışın bir ifadesidir.” dedi. Türkiye’nin yükseköğrenim alanında da özellikle son 17 yılda çok büyük bir başarıya imza attığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76 olan üniversite sayısının 207’ye, öğretim elemanı sayısının 70 binden 168 bine, öğrenci sayısının da 1,6 milyondan 8 milyona yükseldiğini ifade etti.

Hayatın bizatihi kendisi gibi eğitim-öğretim alanının da dinamik bir süreç olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dünyadaki gelişmelere, ülkemizin ihtiyaçlarına, milletimizin taleplerine göre okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim-öğretimin tüm aşamalarında tedrici bir değişim şart. Önemli olan, bu değişimi konunun tüm taraflarının katılımı, katkısı ve kararıyla gerçekleştirebilmektir. Ama ülkemizin eğitim-öğretim alanında kat ettiği mesafeyi görmeden ve kabul etmeden diğer konulara doğru şekilde odaklanamayız. Bunun için eğitim-öğretim meselesi önümüzdeki dönemde de önceliklerimiz arasında ilk sırada yer almaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla YÖK tarafından ilk kez 2017-2018 eğitim öğretim yılında verilen “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri”, ödül almaya hak kazanan akademisyen ve üniversitelere verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.