banner142
Öne Çıkanlar İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) dün yüzde 0 fındık bahçesi mustafa adıgüzel Pınar Şahin

Bu haber kez okundu.

700. YILINDA YUNUS GECESİ MUHTEŞEM OLDU

700. YILINDA YUNUS EMRE ANILDI

Programın Kur’an tilâvetini Ordu İmam-Hatip Lisesi Mezunu, ODÜ İlâhiyat Fakültesi talebesi Şeref ŞENYURT yaptı. Ardından, Ordu İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Abdurrahman MURTAZAOĞLU bir selâmlama konuşması yapmak üzere kürsüye geldi. Programda katkısı bulunan ve emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra, bir öğretmen olarak Yunus Emre’de kendisinin dikkat çekmek istediği hususun, Yunus’un, hocası Tapduk’un EMRE ismiyle beraber anılmasıdır diyerek, hoca-talebe arası sadâkat ve vefaya en büyük örnek olduğunu vurguladı. Ayrılırken, kürsüye, Ünye’den programa katılan Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar ARGAN’ı dâvet etti.

Bizim Yunus’un;

“Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz!”

Mısralarıyla söze başlayan Argan; her ülkenin kendisini dünyada ünlü yazarlarıyla tanıtmaya çalıştığını belirterek, bu noktada ülkemizin isminin de Yunus Emre olduğunu, Cumhurbaşkanımızın emriyle bir Yunus Emre Enstitüsü kurulduğunu ve bunun dünyada 47 şubesinin bulunduğunu, kültürel tanıtım ve dostluk köprüsü mahiyetinde çalışmalar yaptığını açıkladı. Gençlere de seslenerek, bugün dünyada üniversiteler arası ERASMUS sistemi var. Adını bir papazdan alır ve bu adam azılı bir Türk düşmanıdır. Bunları bilelim. Ama bizim, Yunus eksenli gayretlerimiz tüm insanlık için sevgiyi içerir; bunları bilerek hareket etmeliyiz diyerek gençleri uyanık olmaya dâvet etti. Yunus'un ülkemiz ve dünya için ne anlama geldiğini çarpıcı örneklerle beraber vurgulayıp, özellikle gençlerin Yunus şuuruna katkıda bulundu.

Programda, Muhittin YURTTAŞ şefliğinde, Nuri CENNETOĞLU, Mustafa KESKİN, Coşkun Sırrı MERT ve Turan ALTUN’dan oluşan Ordu İl Müftülüğü İlahi Korosu sırasıyla; Ben yürürüm yâne yâne, Şol cennetin Irmakları, Sarı Çiçek, Ne zaman anarsam seni, İlim ilim bilmektir, Dağlar ile taşlar ile çağırayım Mevla’m seni ilahilerini seslendirdiler.

Sunuculuğu Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Duhan Onur YILDIRIM’ın yaptığı programda, yine aynı okuldan öğrenciler, adları ve okudukları şiirleriyle şöyle:

Muhammed Berkay CÖDEL: Hor Bakma Sen Toprağa, Toprakta neler yatur.

Elif AKÇAKOCA: Canlar Çanını Buldum, bu canım yağma olsun

Ayşe TORUN: Geldi Geçti Benim Ömrüm

Bahar GÜNEY: Taşdın Yine Deli Gönül

Öğrencilerin şiirleri ezberden ve gayet rahat, vurgulu okumaları seyirciler tarafından büyük takdir gördü.

Diğer şiir okuyan isimler de, ezberden okuduğu Canım Kurban olsun Senin Yoluna şiiriyle Proje İmam-Hatip Lisesi Öğretmeni Erol AKKUŞ ve Yalancı Dünyaya Konup Göçenler şiiriyle Kur’an Kursu Hocası C. Sırrı MERT oldu.

En son kürsüye program adına bir teşekkür konuşması yapmak üzere TDED Şube Başkanı Nuri KAHRAMAN geldi. Tüm emeği geçenler ve katılımcılara ve özellikle şiirleri ezberden ve çok duygulu okuyan talebelere teşekkür ettikten sonra, Ümit Çiçekleri diye seslendiği gençlere, siz sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın ümit çiçeklerisiniz, bu çağda en büyük problem merhametsizlik, bunun âresi sevgi, Yunusça bir sevgi. O samimi sevgide, bağrında Yunus Emre gibi birini çıkarmış, özü-sözüne uyan insanlar yurdu bu topraklarda var dedi ve 40 yıl önce yazdığı YUNUS GİBİ şiirini okumak suretiyle bir nevi dinletiye de katkıda bulunmuş olarak sözlerini tamamladı.

Hediyeler kısmına geçildi. ORİMDER, tüm katılımcılara hediye paketi sundu. Başkan Abdurrahman MURTAZAOĞLU bu bölümün takdimini bizzat yaptı. Burada geçen isimlerden başka olarak, geçtiğimiz yıl sonlarında Çocuk Hakları Komitesi Türkiye Koordinatörü seçilen, Proje İmam-Hatip Lisesi 11/D talebesi Emirhan KESKİN’e de ORİMDER tarafından bir hediye takdim edildi. Bunun için kürsüye babası Erdinç KESKİN’in çağrılması da ayrı bir güzellik oldu.

Diğer hediyeleri de Altınordu Müftüsü Abdullah SÖYLEMEZ, Ordu Müftü Yardımcısı Avni BOLAT, Ünye Yunus Emre Dernek Başkanı Yaşar ARGAN, Engin TEKİNTAŞ (Ordu Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı), Mehmet Ali AYDIN (EDEP Başkanı), İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur TOPARLAK ve TÜGVA Başkanı Ahmet GÜLER Beyler takdim ettiler.

Hatıra fotoğraf çekimleriyle beraber program sona erdi. Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.