Öne Çıkanlar Korganda MİLLET İTTİFAKI ADAYI EKREM İMAMOĞLU DON AFETİ Ordu Valiliği Fatsa Belediye Başkanıİbrahim Etem Kibar

Bu haber kez okundu.

ADIGÜZEL: ÖĞRETMEN KANUNUNDA ÖĞRETMEN YOK!

“Öğretmenlik kanunu" diye getirilen bu düzenleme sınırlı ve sorunlu bir düzenlemedir. Sınırlıdır çünkü 1 milyon 112 bin öğretmeni ilgilendiren bu kanunu gelip 9 maddeye sıkıştırmışsınız. Bu kanun sorunludur çünkü sorun çözmekten uzak, hatta sorun üretmeye adaydır. Hangi sorunu çözecek bu kanun? Öğretmenlerin maaşlarında, ders ücretlerinde, özlük haklarında bir değişiklik mi geliyor? Hayır. Öğretmen açığını mı kapatıyor? Hayır. Atanamayan öğretmenlere ne veriyor? Hiç. Özel okullarda rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenlere bir çözüm var mı? Yok. Sözleşmeli öğretmenler kadroya alınıyor mu, aile birliği sağlanıyor mu? Hayır. Engelli ücretli öğretmenlere, PIKTES öğretmenlerine bir şey vadediyor mu? Yok. Asgari ücretin ancak yarısını alan öğretmenler var, ücretli öğretmenler, bunlar açlık sınırında da değil arkadaşlar, aç, aç. Bunlara bir şey var mı? Yok”

Bu kanunda öğretmen yok diyen Adıgüzel, “Ne kadar öğretmen sendikası varsa Komisyonda orada hepsi açıklamada bulundu -kayıtlarda var- beyanlarını görürsünüz. Peki, ne var bu kanunda? Zaten çeşit çeşit öğretmen vardı, kadrolu, sözleşmeli, ücretli. Şimdi, bu çeşitlere birkaç çeşit daha geldi, işte uzman öğretmen, başöğretmen, aday öğretmen. Yani öğretmenlerin tek sorunu buydu da dertleri bitecek mi? Ya, çeşit yapmak eğer sorunu çözüyorsa biraz daha yapalım. Başöğretmen, başaltı, büyük orta, küçük orta, tozkoparan, teşvik boy, minik boy. Siz sadece öğretmenleri bölmüyorsunuz arkadaşlar, velileri de bölüyorsunuz. Bakın "Efendim, benim çocuğum aday öğretmende olmasın, uzman olsun, başöğretmen olsun." Hâlbuki hepsi aynı işi yapıyor. Burada bir kariyer yarışı olmayacak, burada torpil yarışı olacak, torpil. Cemaat ve vakıfların kapısını kim aşındırıyorsa o kademe ve kadro alacak. Millî Eğitimde FETÖ döneminde bir uygulama vardı, Millî Eğitim Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı. Daha önce burada sekiz yılı dolduranlar başkan olabiliyordu. Hemen kanunu değiştirdiler, uygulamayı, sekiz yılı bir yıla indirdiler, orayı FETÖ'cülerle doldurdular; FETÖ'cüler böylece orada başkan olabildiler. Ben şimdi bunu niye anlattım? Ne zaman bir cemaat yuvalanması, bir kadrolaşması planlanıyorsa hemen kuralları değiştiriyorsunuz, işte bugün, o günlerden biri arkadaşlar” diye konuştu.

Adıgüzel, “Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor ki: "Bütüncül bir kanun." Ağam bizimle eğlenir misali "bütüncül" dediğin kanunda aileler bile parça parça. Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği yok. Ana bir yerde, baba bir yerde, boşanmış anne, babalar gibi çocuk bunlardan ayrı bir yerde, iki ayrı yerde 2 ev. Aile birliğini korumak devletin en temel görevidir. Hiçbir hükûmet veya zümre bu hakkı hiçbir gerekçeyle yok sayamaz. Yok efendim, göreve gelirken kabul etmiş. Anayasaya aykırı bir durumu bir vatandaş kabul etse devlet de kabul edecek mi yani? Her şeyden öte Genel Başkanınız söyledi, buradan ben Sayın Erdoğan'ı aynen okuyorum: "Sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen ayrımını da kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç, atamaları, özlük hakları, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimiz de aynı haklara sahip olacaklar." Siz burada ısrar ederek Genel Başkanınız Erdoğan'ı öğretmenleri kandıran, sözünde durmayan kişi durumuna sokuyorsunuz” dedi.

 Sözleşmeli öğretmenlerim, hiç umudunuzu kırmayın diye seslenen Adıgüzel, “biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu sorununuzu iktidara gelir gelmez çözeceğiz, size bu konuda söz veriyoruz. 3600 ek gösterge yıllardır söylüyoruz, destekliyoruz ama neden bir yıl bekliyoruz? Şimdi kanun çıkaracaksınız, bir yıl sonra uygulamaya geçecek, öyle mi? Ya, siz geçen, doktorlara oy birliğiyle çıkardığınız maaş düzenlemesiyle ilgili daha buradan çıkmadan o kanunu geri çektiniz, daha salondan çıkmadan. Bir yıl sonra gelecek olan 3600'ü siz o bir yılda 3600 kere geri çekersiniz, iptal edersiniz. İşte, az önce söyledik; Sayın Erdoğan sözleşmeli öğretmenlere aile birliği sözü verdi, bir ay ancak geçti. Söz tutuldu mu, işte burada görüyoruz; hayır. Size neden güvensin ki öğretmenler? Tecrübeyle sabit” diye konuştu. Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.