Öne Çıkanlar ALTINORDU BELEDİYESİ siyaset İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ordu İl Jandarma Komutanı Tolunay Başer Av.MURAT HAZİNEDAR BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI

Bu haber kez okundu.

ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN ‘BAŞŞEHİR ORDU’ KONFERANSI

“BİZ HAFIZASI OLAN GÜÇLÜ VE ESTETİK ŞEHİRLER PEŞİNDEYİZ”

‘İnsana Hizmet ve Hürmet Eden Belediyecilik’ parolası ile belediyecilik alanındaki çalışmalarını aralıksız sürdüren Altınordu Belediyesi, kültürel ve sanatsal çalışmalara da büyük önem veriyor. Çeşitli sosyal projelerin yanı sıra kültürel etkinliklerine de devam eden Altınordu Belediyesi bu kapsamda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Eski Bakanı Metin Emiroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ‘Başşehir Ordu’ konulu bir konferans düzenledi.

Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri, siyasi partilerin üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN TÖREN: “TARİH BİLİNCİNİ ARTTIRMAK VE MİLLİ ŞUURU ZİNDE TUTMAK TEMEL AMACIMIZ”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, tarih bilincinin önemine vurgu yaptı. Hacı Emiroğulları Beyliği hakkında bilgiler veren Başkan Tören, “Tarih bilinci çok önemlidir. Ordu ve tüm Doğu Karadeniz coğrafyasını Türk Yurdu yapan “Hacı Emiroğulları Beyliğini” yöre insanımız yeteri kadar tanımamaktadır. 1301 yılında Mesudiye’de tarih sahnesine çıkan “Hacı Emiroğulları Beyliği” 60-70 yıllık bir mücadele sonrasında kıyıya, sahile kadar ulaşmıştır. İşte bu tarihi hakikati toplumun hafızasına yerleştirmek, tarih bilincini arttırmak ve milli şuuru zinde tutmak temel amaçlarımızdandır. Tarih bir hafıza aktarımıdır. Tarih dünü anlattığı gibi geleceği de şekillendirir. Bir şehrin, bir ülkenin insanlarının tarih ile ünsiyeti ne kadar güçlü ise, bugünün vizyonu geleceğin perspektifi de o derece köklüdür, geniştir. Evet, vizyonunuz, perspektifiniz kökleriniz kadardır. Onun için, biz her ne yapıyorsak, her ne işle uğraşıyorsak, farkında olalım veya olmayalım tarihin oluşturduğu geleneğe bağlanarak yaparız” dedi.

“ORDU HANIN YAŞADIĞI ŞEHİR DEMEKTİR”

Ordu’nun tarihine ve Ordu isminin anlamına değinen Başkan Tören, “Ben bir dil çerçevesinde, bir tarih kurgusunun üstüne inşa edilmiş bir dünyada yaşadığımızı düşünüyorum çünkü. Mesela, şehrimizin ismi öylesine konulmuş değildir. Şehrimizin ismi, belki de millet olarak tarih sahnesine çıktığımız ve tarih yazımına konu olduğumuz ilk medeniyet hamlemizle yaşatır. Ordu, hanın yaşadığı şehir demektir. Hanın yaşadığı şehir, başkenttir. Dolayısıyla ordu, başkent demektir. Biz sayın bakanımızın vereceği konferansın başlığını belirlerken, işte bu düşünceyi merkeze aldık. Gördüğümüz gibi şehrin habitatının tarih boyutu, bizi zamanın gerisine doğru güçlü bir hafıza, ilerisine doğru da güçlü bir muhayyile oluşturuyor. Ordu isminin geçmişini ilk medeniyet hamlemize bağlamıştım. Şehrin isim olarak hafızası nereden bakarsanız bakın birkaç bin yıllık bir tarihle şekillenmiştir. Öte yandan, şehrimizin habitatını şekillendiren tarihi coğrafyaya baktığımızda, şehrimiz şu an üzerine oturduğu topografyadan ibaret olmadığını da görürüz. Bugün Orta Asya olarak adlandırılan ve fakat tarihte Türkistan olarak bilinen coğrafyaya kadar geniş bir alanda kendi ifadesini bulur Ordu” diye konuştu.

“BİZ HAFIZASI OLAN GÜÇLÜ VE ESTETİK ŞEHİRLER PEŞİNDEYİZ”

Bir şehri inşa ederken gelenek ile geleceği bütünleştirerek yapamaya özen gösterdiklerini aktaran Başkan Tören, “Biz derin bir tarihe ve geniş bir coğrafyaya muhatabız. Bugün bir şehri yeniden kurmayı hayal ediyorsak, dayandığımız müktesebat işte bu derin tarih ve geniş coğrafyadır. Ne var ki, bu derinlik ve genişlik bilinç düzlemine gelmezse bir anlamı yoktur. Biz güçlü ve estetik şehirlerin peşindeyiz. Şehri yeniden inşa edeceksek, gelenek ile geleceği bütünleştirmek zorundayız. Çünkü insan bir şehri inşa ederken, kendisini de inşa eder. Ayağımızın birini bu coğrafyaya sabitleyip diğeriyle dünyayı gezeceğiz. İdrakimizi inşa edeceğiz ki, irademizi güçlü bir şekilde ortaya koyup, şehri insan merkezli mimari ile donatabilelim” şeklinde konuştu.

“ALTINORDU KONUSU OLAN ŞEHİRDİR”

Çağın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, yeni bir şehir şiarıyla yola çıktıklarının altını çizen Başkan Tören, konuşmasında şunları kaydetti:

“Mimari çok önemli. Bakınız büyük mütefekkir Nihat Sami Banarlı ne diyor: ‘Mimarî eserler geçici eserler değildir. Hâşim'in dediği gibi kötü bir şiiri okumamak, berbat bir musikiyi dinlememek, zevksiz bir resme bakmamak, bayağı bir raksı seyretmemek elimizdedir. Fakat her gün yolumuza dikilmiş bir mimari abidesinin zevksizliği veya melezliği, yabancılığı ve yersizliği, milli bünyede asırlarca kapanmaz bir yara olabilir.’ Biz işte yukarıda çerçevesini tarih ve coğrafya ile çizdiğimiz muhataplığımızla geleceğin şehrinden bahsederken, çağımızın oluşturduğu ihtiyaçları da ıskalamadan yeni bir muhayyile, yeni bir şehir şiarıyla yola çıktık. Şehrin mimari kadar önemli olan başka bir şey de entelektüel çerçevedir aziz kardeşlerim. Ordu, Altınordu bu çerçeveyi oluşturacak güce, birikime fazlasıyla sahiptir. Altınordu konusu olan şehirdir. Altınordu tarihi ve geleneği olan bir şehirdir. Bizim söyleyecek sözümüz, sözümüzü de eyleyecek irademiz ve gücümüz var. Onun için hem ekonomik bakımdan hem şehircilik çerçevesinde hem de bu şehircilik anlayışını şekillendirecek entelektüel kalkınmayı gerçekleştirmek için vira bismillah dedik.”

ESKİ BAKAN EMİROĞLU’NDAN TARİHE YOLCULUK

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in açılış konuşmasının ardından ‘Hacı Emiroğulları’nın anlatıldığı bir kısa film gösterildi. Filmin ardından sahne alan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Eski Bakanı Metin Emiroğlu, ‘Hacı Emiroğulları Beyliği’nin tarihsel süreci hakkında bilgiler verdi. ‘Hacı Emiroğulları Beyliği’ni araştırma fikrinin oluşum sürecini anlatan Emiroğlu, bu bağlamda Ordu’ya dek uzanan tarihsel bir sürecin olduğunu belirtti.

‘Tarihini bilmeyenler bir kuru yaprak gibi rüzgarın önünden uçup gidecektir’ diyen Emiroğlu, “Bu cennet vatan üzerinde maksatlı maksatsız art niyetlilerin olduğu bu dönemde bizler, geçmiş tarihimizi çok iyi bilmek zorundayız. Tarih bilincine sahip olalım ki geleceğimizi inşa edebilelim” ifadelerini kullandı.

Altınordu Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Başşehir Ordu’ konferansı, Ordulu sanatçı Şenel Gök ve öğrencisi Pınar Tekneci’nin Ordu türkülerini seslendirdiği konserin ardından Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in Metin Emiroğlu’na plaket taktim etmesiyle sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.