banner142
Öne Çıkanlar İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) dün yüzde 0 fındık bahçesi mustafa adıgüzel Pınar Şahin

Bu haber kez okundu.

ARTIK ONLARINDA BİR YUVASI OLACAK

“Ünye Masumcanlar Sokağa Terk Edilmiş Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğinin kuruluş amacı; Hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Bu doğrultuda yapılacak düzenlemeleri, alınacak önlemleri, sağlanacak eşgüdümü, denetim, sınırlama ve yükümlülükler ile tâbi olunacak cezaî hükümlerin takibi ve kontörlerinin yanı sıra,

Barınacak yeri olmayan veya sahibinin ya da koruyucusunun ev ve arazisinin sınırları dışında bulunan ve herhangi bir sahip veya koruyucunun kontrolü ya da doğrudan denetimi altında bulunmayan evcil hayvanları, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıkları haricinde yaşlanma, sakatlanma, yaralanma ve hastalanma gibi çeşitli nedenlerle fizikî olarak iş yapabilme yeteneğini kaybetmiş binek ve yük hayvanlarını, İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvan ile bir kişi, kuruluş, kurum ya da tüzel kişilik tarafından sahiplenilen, bakımı, aşıları, periyodik sağlık kontrolleri yapılan işaretlenmiş kayıt altındaki ev ve süs hayvanlarını, yani kısacası bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. İlkeleri doğrultusunda nasıl ki Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahipse, sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.

Bizler dernek olarak; Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla,  sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu kanunda öngörülen koşulları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanmasını esas alarak hareket ediyoruz.

Yerel yönetimlerin, bizlerle işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları konusunda hareket etmelerini düşünüyoruz.

 Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile belediyelerimizin de harekete geçmiş olması bizleri sevindirdiği kadar da oldukça umutlandırdı. Ordu’nun hemen hemen bütün ilçeleri “Sokak Hayvanlarının yeri sokaklar değildir” diyerek onlara korunaklı sağlıklı doğal bir yaşam alanı oluşturmak için kollarını sıvadıklarını görmek çok güzel.  Özellikle biz dernek olarak bu hayvanlar tamamen doğal kendi ortamlarında yaşamlarını sürdürülmesi için Ünye Belediyesinin daha önce hazırlanan Kızılkaya Bölgesindeki alanın yeniden tanzim ederek değerlendirmesini istiyoruz. Çünkü söz konusu alan tamamen onların özgürce doğal ve toprak bir zemin de hayatlarını sürdürebileceği bir açık alan. Bu hayvanları tamamen beton yığınların içine hapsedemeyiz, bunların açık alanlarda gezip toprağı eşelemesi de gerekli.  Kızılkaya bölgesi onlar için bir veli nimet kesinlikle değerlendirilmeli diye düşünüyorum ama bu işlem bir an önce başlanmalı. Sokak hayvanları caddelerde dükkânların önünde betonun üzerinde telef oluyorlar” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.