Öne Çıkanlar Muzaffer Şensoy Ordu Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü balcı ÖZEL ORDU SEVGİ HASTANESİ

Bu haber kez okundu.

HAC VE KURBAN

İl müftüsü Mürsel Öztürk, Hac ve Kurban ibadeti konusunda açıklamalarda bulundu.

Hacı adaylarının Hac ibadetlerini ifa etmek üzere bu günlerde kutsal topraklarda bulunduğunu hatırlatan Öztürk “Hac, sadece kutsal beldelere yolculuk ve ziyaretten müteşekkil bir ibadet değildir.” diyerek, Hac konusunda şu hususlara değindi:

 “İçerisinde bulunduğumuz günler “Hac ve Kurban” ibadetinin yerine getirildiği müstesna zaman dilimlerindendir. Hac, İslam’ın beş temel asasından biridir. Bu günlerde dünyanın çeşitli coğrafyalarından her renk, ırk ve dilden Müslüman, Hac heyecanı ile kutsal topraklarda bulunmaktadır. Hacı adayları, Dini Mübin’i İslam’ın doğduğu topraklarda bulunmak ve her gün beş vakit namazda yöneldiğimiz kıblemiz olan yeryüzündeki Allah’ın evi diye Kur’an da nitelendirilen Kâbe’yi bizzat görmek, Peygamber efendimiz ve geçmiş Peygamberlerin Hak din uğrunda verdikleri mücadeleleri hatırlamak imkânı bulmaktadırlar. Hacı adayları, aynı zamanda rahmet peygamberinin Ravza-i Mutahhara’sını ziyaret etmek, Arafat’ta adeta mahşer provası olan vakfeye durmak üzere manevi bir atmosfer içerisinde bulunmaktadırlar.

 Hac, sadece kutsal beldelere yolculuk ve ziyaretten müteşekkil bir ibadet değildir. Hac, aynı zamanda Rabbimizin kerim kitabımızda ilan ettiği Mümin kardeşliğinin vücut bulmuş halidir. Her renkten, ırktan ve dilden Müslüman, kutsal yerlerde hiçbir fark gözetmeksizin yan yana, omuz omuza saf tutarak kardeşliklerini bir kez daha pekiştirmektedir. Hac, esnasında hiçbir şeye zarar vermemek esas olduğundan, Hacı adayları, hiçbir canlıya zarar vermeyerek, çevreye itina göstererek yeşil bir otu dahi koparmayarak Müslümanın her hali ve her uzvu ile emin kimse olması gerektiğini bir kez daha dünyaya haykırmaktadırlar.

Unutulmamalıdır ki, Peygamber efendimiz Arafat’ta son haccında irad buyurduğu veda hutbesinde "Ey müminler! “Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah’ın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

Müminler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman kardeşinin kanıda, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.” Buyurmuş, Müslüman âlemine gerçek hakikati ve Hak yolu bir kez daha hatırlatmıştır. İslam âleminin bu gün içerisinde bulunduğu durum, bu hakikatten uzaklaşıldığının bir göstergesidir.  Bu kutsal hac günlerinde, İslam âleminin bu hakikatleri yeniden hatırlamaya ve hayatına yansıtmaya çokça ihtiyacı vardır.  Hac, aynı zamanda dünya Müslümanlarını bir araya getiren ve aynı mekânlarda aynı gayeler etrafında buluşturup birleştiren çok önemli bir ibadettir.” dedi.

Kurban konusunda da bir takım uyarılar ve tavsiyelerde bulunan İl Müftüsü Öztürk, Kurbanlarımızı keserken geçtiğimiz yılarda yaşadığımız kurban ibadetinin özüne aykırı görüntülerin yaşanmaması için alınan kararlara uyulmasının gerektiğini belirterek şunları ifade etti:

“Kurban ibadeti ise, İçerisinde pek çok sembol, anlam ve değer taşıyan sadakatin, Allah’a itaat ve teslimiyetin göstergesidir. Müminler her Kurban Bayramı’nda Cenab-ı Hakk’a bağlılıklarını bir kez daha ifade ederken, hak ve hakikat için her türlü fedakârlığı yapabileceklerini de göstermiş olurlar.

Kurban, gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluğunu ifade etmiş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir teslimiyete hazır olduğunu göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Kurban konusunda geçtiğimiz yılarda yaşanan birçok istismarın yaşanmaması için kardeşlerimizin vekâletle kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfına vermelerini tavsiye ediyoruz. Diyanet Vakfı Dünyanın her yerinden mazlum ve mağdur Müslümanlara özelikle Afrika’da bulunan kardeşlerimize aldığı vekâlet kurbanlarını ulaştırmaktadır. Kurban bağışlarının 1 Eylüle kadar kabul edildiğini hatırlatmak isterim.

Kurbanlarımızı keserken geçtiğimiz yılarda yaşadığımız kurban ibadetinin özüne aykırı görüntülerin yaşanmaması için alınan kararlara uyulmasının ve kurbanlıklar hakkında Diyanet İşleri Başkanlığımızın yaptığı açıklamalara dikkat edilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum.

Bayram günlerinde bütün dargınlıklar ve küskünlüklerden vazgeçerek mümince kucaklaşmak, hem kardeşliğimizin bir gereği hem de dinimizin emridir. Öksüzleri, yetimleri ve muhtaçları sevindirmek, ana-babaya saygı ve hürmet göstermek, onların hayır dualarını almak her zaman olduğu gibi özelikle bu bayram günlerinde asla ihmal edilmemelidir.

Bu vesile ile Hac için kutsal topraklarda bulunan Hacı adaylarımızın mebrur bir hac ile sıhhat içerisinde vatanımıza dönmelerini ve ailelerine kavuşmalarını temenni ediyorum. Kesilecek kurbanlarımızın bizleri Hakka yaklaştıran kabul edilmiş bir ibadet olmasını niyaz ediyor, başta Ordulu kardeşlerim olmak üzere aziz milletimizin, gönül coğrafyamızın ve bütün Müslümanların bayramını tebrik ediyorum.”  

Not: Arefe günü olan 31 Ağustos Perşembe günü Sabah namazında başlayıp bayramın 4. Günü 4 Ağustos Pazartesi ikindi namazına kadar devam edecek Teşrik Tekbirlerini unutmayalım.  Ordu il merkezinde (Altınordu İlçesi) Bayram Namaz Saati. 06:35’tir.

ORDU,(YENİDÖNEM)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.