Öne Çıkanlar en yüksek cumhuriyet altını 5.198 TL küresel piyasalarda benzin ve motorinin ton fiyatının artması Brent petrolün 90 doları görmesi siyaset edebiyat

Bu haber kez okundu.

MÜTEAHHİTLERDEN İMAR AÇIKLAMASI

Dernek Başkanı Adalı yaptığı basın açıklamasında, “Dernek üyelerimiz ve sektörü ilgilendiren paydaşların 1/1000’lık plan notları ile ilgili itiraz, öneri ve talepleri ile ilgili raporu aşağıda sunulmaktadır.

Özellikle plan ve plan notlarının askıdaki halı ile geçmesi ile en büyük hak kaybı ve ekonomik yansıma arsa sahipleri, konut alacaklar ve şehir ekonomisinin daha da kötüye gitmesi üzerine olacaktır. Bu sebeple, süreçte etkilenecek tek yapının müteahhitlik sektörü olacağı bilgisinin yanlış olacağını ifade etmek isteriz. Müteahhit mevcut şartlarda proje üretir ve karını üzerine koyarak satışını yapar.

Konunun muhatabı olan Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne ve Altınordu Belediyesi'ne 1/1000’lik planlar ve plan notları ile ilgili itiraz ve taleplerimiz gerek yazılı gerek ise sözlü sunumlar ile yapılmış olup, raporumuz 3. Kez revize edilerek belediyelerin ilgili birimleri ve belediye başkanlarına özel olarak da iletilmiştir. Plan notlarının hazırlanmasında büyükşehir vizyonun, estetik değerlerinin, gelecek planlanmasının ticari ve turizm alt yapılarının tasarlamasının yanında maliyet unsuru ve mesleğin sürdürülebilir olarak şehrimizde özellikle de yerli müteahhitler tarafından yapılabilmesi için taleplerimizi ilettik. Sağlıklı ve modern şehirleşme ile marka değeri artacak ilimizin tüm sektörlere fayda sağlayacağı gibi sektöre de olumlu katkıları olacağı için biz müteahhitlerin sadece emsal odaklı yaklaşımı olamaz bizim içinde estetik ve planlı bir şehrin oluşması önemlidir.

1/1000’lik planları ve plan notlarını oluşturan belediyelerin, imarın önemli bir paydaşı olan arsa sahipleri ve müteahhitleri taraf olarak kabul etmeyip bu şehirde sadece her şeye karşı çıkmayı misyon edinmiş zihniyetlerin talepleri doğrultusunda hareket etmesi de ayrıca manidardır. Özellikle emsale karşı çıkan bu zihniyetlerin geçmişte sağlıklı ve planlı gelişmeyi sağlamak adına kendileri 1.5 emsali getirmesi ve uygulaması +2.80 kotu ve emsale dahil edilmeyen alanların kendilerinin plan notlarında olmasına rağmen bugün karşı çıkmalarını tüm kamuoyunun değerlendirmesine bırakıyoruz.

81 ilde çok farklı imar plan notu uygulamaları ve emsal uygulamaları mevcut iken özellikle şehrimizde bu tür sorunlar yaşanması, çok uzağa gitmeden ordu ilimizin bazı ilçelerinde ve yakın ilimiz Giresun’da ki uygulamaları görünce bugün burada konuşulan plan notlarını anlamakta zorlanıyoruz ve bu zihniyetin kime hizmet etmek üzerine bu plan notlarını bu şekilde oluşturmaya çalıştığına anlam veremiyoruz. Bu süreci uzatmak için özel çaba harcayan konunun muhatabı her iki belediyenin uzlaşamaması üzerine siyaset yapan herkesin bunun hesabını vereceğini kendilerine hatırlatırız ve herkesin bildiği üzere geçmiş bunların örnekleriyle doludur.

Bu şehri yönetmeye talip sıyası aktörler ile görüşmelerde imar planı ve imar plan notlarıyla alakalı taleplerimizde haklı olduğumuzu ve önceki plandan gelen geçmiş hakların korunması gerektiği ifade ederler iken "bunu neden sizler de bu şekilde dile getirmiyorsunuz" dediğimizde "ilgili birimlere ileteceğiz ancak biz tarafız gurubumuz nasıl karar alır ise öyle hareket ederiz" demektedirler.

Bizler ise planlar ve plan notları ile hazırladığımız itiraz ve önerileri her iki belediyenin yetkilileri ile bir araya gelerek haklı olduğumuz davada tartışmaya ve şehrimizin sağlıklı ve planı gelişmeyi sağlamak adına gerekeni yapmaya hazırız

Sektörümüz şehir ekonomisinin önemli aktörlerinden birisi olup 300’ün üzerinde sektörü harekete geçiren durduğunda ise ciddi manada şehri ekonomisi ve işsizlik üzerinde olumsuz etkileri olan bir sektördür. Sektör paydaşları devlet bütçesine %25’lik bir katkı ve ülke istihdamına ise %30’luk önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu kadar önemli olan sektörün ordu ilimizde imar revizyonuna bağlı olarak 15 aydır yeni yapı ruhsatı alınamaması, plan tadilatı yapılamaması, bunlara bağlı olarak sürecin iyi yönetilememesi sektörü durdurmuştur.

Bu sürecin yeni plan notları ile ilgili olumsuz etkilerini planı yapan idarenin eski hakları koruyarak tekrar düzenlemesi ile çözebilir fakat bu süreçte malzeme fiyatlarına gelen %500’leri bulan fiyat artışları ve yine ruhsat alınmasına bağlı %1’lik KDV’nin %8'e çıkması gibi inşaat maliyetlerini 3 katına çıkaran sebeplerin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Sektörde satışların %80'i projeden veya topraktan satış dediğimiz işleyiş ile gerçekleşmekte olup bizim ilimizde de bu 16 aylık süreçte gerek konut satışı gerek ise kat karşılığı inşaat sözleşmeleri bir önceki plan, bir önceki plan notları ve anlık maliyetlere göre yapılmıştır. Tüm dünyadaki ve ülkemizdeki ön görülemeyen Covit-19 salgınına bağlı enflasyon artışları ile oluşan yeni maliyetler ve askıdaki plan notları ile sektörün sürdürülebilir olması mümkün değildir. Saydığımız bu nedenler ciddi manada ekonomik çöküşlere sebep olacak, arsa sahipleri ve konut alımı yapan herkesi etkileyecektir. Bu sebeple plan notları yapılırken şehrimiz açısından bu etkileri aza indirecek ve maliyetlere ekstra yükler bindirmeyen düzenlemeler yapılmalıdır. Sektör olarak bu sürece bağlı hak kayıplarının özellikle yasal takipçisi ve hak arama noktasında meşru yollardan süreci takip edeceğimizin bilinmesini isteriz

Altınordu Belediyesi’nin emsalleri maksimum 13’te bırakmak isterken büyükşehir belediyesinin girişimiyle maksimum 1.5 olarak düzenlenmesiyle aynı bölgede herkes için eşit hale getirilmiş olması sektör için sevindirici fakat büyükşehirler açısından baktığımızda en düşük emsallere sahip olduğumuzu ve geçen yayınlanan TÜİK raporlarına göre en düşük gelir sıralamasında ve en yüksek maliyetlere sahip il konumunda olduğumuzdan bu emsallerle şehrimizde ucuz konut üretmek imkansız hale gelmiştir. Bu sebeple emsalin minimum 1.5 maksimum 2.5 olması gerekmektedir. Aksi halde şehrimizde yeni konut ihtiyaçları karşılanamayacak olup vatandaşların ucuz konut sahip olması mümkün olmayacaktır.

Rapor eski plan notlarında yer alan haklar ve yeni yapılan plan notlarının karşılaştırılması sonucunda çıkan tablonun ilimiz ekonomisine, gayrimenkul sahiplerine, gayrimenkul alacaklara, müteahhitlere ve plan notlarını yapan belediyeye neler kaybettiriyor üzerine bilgileri içermektedir.

Sonuç olarak:

1/1000’lik planın ve plan notlarının askıdaki haliyle geçmesi durumunda ve sürecin uzatılmasına bağlı olarak:

Şehrimizin tarım arazilerinin ve yeşil alanların gereksiz yere yok edileceği

Arsa sahiplerinin 0-40 hak kayıpları yaşayacağı

Konut alacakların gerek güncel maliyetler gerekse plan ve plan notlarına bağlı

Olarak daha pahalı konut edinmesine sebep olacağı şehir ekonomisinin her anlamda küçüleceği

16 aydır yaşanmakta olan nitelikli iş gücü göçlerinin daha da artacağı

Yerli ve yabancı yatırımcının bu olumsuz şartlar nedeniyle yatırım yapmaması

Sektörümüzün rekabet gücünün kaybolacağı eski plan notlarına göre yapılan anlaşmaların kat karşılığı veya projeden satış sözleşmelerinin bozulacağı ve her iki tarafa maddi ve manevi anlamda olumsuz etkiler yapacağı

Bölgemizde bulunan diğer büyükşehirle rekabet ortamının kaybolması

Sürecin uzamasına bağlı olarak işsizliğin daha da artması ve şehirden göç edilmesine neden olacaktır.

İmarın en önemli paydaşlarından olan OMDER ailesi olarak yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü ilimizin geleceği ve sektör adına kaygılanmaktayız süreç daha fazla uzatılmadan paydaşı olacağımız bir plana ve plan notuna ivedikle sahip olmak istemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.