Öne Çıkanlar Anıtkabir Sedat Keskin ERKAN GÜLDEREN ORDU İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın siyaset

Bu haber kez okundu.

ORDU İLİ ODA VE BORSALARI MÜŞTEREK TOPLANTISI YAPILDI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) toplantı salonunda yapılan toplantıya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler, Türkiye Odalar ve Borsalar Biliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, Bölge Oda ve Borsa Başkanları, Oda ve Borsa üyeleri katıldı.
Toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Piyasalarda ekonomi tekrar bir canlanma hamlesine girdi. İlk 9 ayda ekonomimizin büyümesine baktığımız zaman yüzde 12’lik bir büyüme görüyorum." dedi.
Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odasında (OTSO) düzenlenen il ile ilçe oda ve borsaları müşterek istişare toplantısında, elektrikteki çok yüksek fiyat artışlarını gündeme getirdiklerini, yeniden ele alınmasını istediklerini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın da bununla ilgili açıklama yaptığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu konuda yakında olumlu bir gelişme olmasını beklediklerini dile getirdi.
Asgari ücretin enflasyon üzerinde reel artışının hem sosyal açıdan olumlu olduğunu, hem de piyasaları canlandıracağını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Ama tüm ücretlerden asgari ücret kadar gelir vergisinin kaldırılması da işveren olarak bizlerin de yükünü azalttı. Bir çalışan için baktığımız zaman yıllık 8 bin 608 lira asgari ücretli de üzerimizden yük azalmış oldu. Yüzde 50 arttı ama üzerimizden yük kalkmış oldu." diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu; “Talebimizde gelir vergisinin yükseltilmesi talebi çıktı. Başta tıbbi cihaz olmak üzere uzun süredir kamuda bekleyen alacaklar vardı. Bunların yakın takipçisi olduk, ödenmeye başladı. Baktığımız zaman piyasalarda ekonomi tekrar bir canlanma hamlesine girdi. İlk 9 ayda ekonomimizde yüzde 12'lik bir büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. Sanayi pandemi öncesi dönemi yakaladı ve geçti. Bu aslında çok olumlu bir mesaj. İhracatımızda tarihi bir rekor kırdık. Bir yılda 40 milyar dolar ilave gelir elde ettik. 225 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik."
Turizmin yavaş yavaş toparlandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
"Turizm eskisi gibi değil ama iyileşme yolunda. Ticarette de inşallah bir canlanma başladığını görüyoruz. Tarım sektöründe girdi maliyetlerimizdeki yüksek artışlar sıkıntıya yol açıyor mu? Açıyor. Yakıt, gübre, yem bunun gibi hayvancılıkta şikayetler geliyor. Enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş piyasalarımızı olumsuz etkiliyor. Bu konuyla ilgili sıkıntılarımızı da Cumhurbaşkanımızla, bakanlarımızla paylaşıyoruz. Döviz kurlarındaki artışla ilgili yaşanan sıkıntıları dile getirdik. Piyasayı ve pek çok firmamızı olumsuz etkilediğini, istikrar ve öngörülebilirliğin temin edilmesi gerektiğini de söyledik."
Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı tedbir paketleri sonrasında piyasaların sakinleştiğini vurgulayarak, "Hepiniz yaşadınız bunu. İnşallah bundan sonra daha az dalgalanmalar yaşanacak ve istikrar yakalanacak diyorum. Biz kur faiz ekseninden çıkıp üretime, yatırıma, ihracata odaklanmamız lazım diyorum." ifadesini kullandı.
Bir iş adamı olarak moralinin hiçbir zaman düşmediğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Çünkü ben iş adamıyım, her gün sabah o dükkanın kapısını açabilme cesaretini bulabilmek için moralimin yüksek olması lazım. 'Bugün dünden daha iyi olacak' diyoruz. Hiç unutmayın bunu, hiçbir şekilde iş adamı umudunu kaybetmez. Yarın daha iyi olacak inşallah." diye konuştu.
Uzun zamandır gerçekleştirmeyi planladığımız fakat pandemi koşulları nedeni ile ertelemek durumunda kaldığımız Oda-Borsa Müşterek toplantımızı Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımları ile gerçekleştirmekten büyük onur ve gurur duyduğunu belirten Şahin; “Bugün buradaki birlikteliğimize vesile olan; 64 derslik, 9 alanda 54 laboratuvar ve meslek atölyesi, 150 kişi kapasiteli çok amaçlı salon, 150 kişilik pansiyon binası, 1 adet kütüphane ve sanat sokağı, 500 metrekare açık spor sahasını kapsayan ve toplamda 27.000 metrekare kapalı alana sahip Ordu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Teknik ve Mesleki Anadolu Lisemizin açılışını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Öncelikli olarak; 81 ilde 81 okul projesini başlatan ve bugün 154 ilçeye 154 okul projesi için harekete geçen TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na ilimize bu değeri kazandırdığı için minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Yatırım Kararı sonrasında, desteklerini esirgemeyen Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER’e, yatırım arsasının okulumuza kazandırılmasındaki destekleri için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, Maddi manevi desteklerini esirgemeyen Bakanımız, Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e, aynı dönem ilimize atanmış olan ve okulumuz yerleşkesinin taşınmasında desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Tuncay Sonel ve 2019-2020 Eğitim Öğretim Sezonunda hizmet vermesi için destekte bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu’na, Eğitim ve İş Camiası olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
“Şahin Ordu İçin Taleplerini Hisarcıklıoğlu’na İletti”
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Ordu için taleplerini ileten Şahin konuşmasında; “Yeni üretim ve istihdam alanlarının oluşturulması amacıyla yatırım programında bulunan, Ordu 2’inci OSB için 13 milyon TL ödeneğe ihtiyaç vardır. Ödeneğin gönderilmesi ve OSB’nin bir an evvel hizmete açılması talep etmekteyiz. Altınordu merkez ilçe sınırları içerisinde, ek yatırım ile bir liman inşaasının süratle gerçekleştirilmesi istemekteyiz. Sadece taşımacılık alanında değil, tüm belgenin turizmi için de çok önemli olan Samsun-Sarp Demir Yolu Hattının projelendirilerek bölgemize kazandırılması mutlak talebimizdir. Devletimizin KOBİ’lerimize verdiği finansal desteklerin devam etmesinin yanında KOBİ dışında kalan büyük ölçekli firmalarımıza da içinde bulunduğumuz pandemi ve diğer ekonomik koşullar göz önüne alınarak destek vermesini istemekteyiz. İlimizin ekonomik ve ticari potansiyelini geliştirecek olan Karadeniz-Akdeniz Duble Yolunun tamamlanmasını Ordu için önemli bir kazanım olacaktır. 2009 yılında 155 TL olarak uygulanmaya başlayan Fındıkta doğrudan gelir desteği halen 170 TL olarak uygulanmaya devam etmektedir. İlimizde 124 bin çiftçinin geçimini sağladığı fındık için; alan bazlı gelir desteği ile mazot ve gübre desteği ödemeleri, günümüz şartlarına göre revize edilerek yenilenmesini talep etmekteyiz” diye tamamladı.
Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman toplantıda söz alarak Ordu Ticaret Borsasının ve iş dünyasının sorun ve çözüm önerilerini dile getirdi.
Daha sonra TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda bulunan üyelerin sorularını yanıtladı.
Son olarak TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Ordu Ticaret ve Sanayi Odası anı defterini imzaladı. Haber Merkezi
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.