Öne Çıkanlar bizim kararımızdır. musa karayiğit işsizlik kanalizasyon ÇİKOLATA PARK

Bu haber kez okundu.

Trabzon’da Örnek Bahçede, Ekonomik Fındık Hasadı yapıldı

Törene; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş,  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ile çevre illerin oda ve borsa başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, fındığın Karadeniz ve ülke için, son derece önemli bir nimet olduğunu dile getirerek; “Türkiye'nin en stratejik tarım ürünlerinin başında geliyor. Hiçbir ithal girdisi yok, tamamen yerli ve milli. İhracat gelirinin tümü, ülkemizde kaldığından ayrıca çok değerli. Tek başına tarımsal ihracatının yüzde 10'nunu gerçekleştiriyor. 600 bin aileye ekmek oluyor. Toprağı koruyor, güzelleştiriyor. O yüzden fındık hakikaten Karadeniz'e bereket getiren bir ürün. Allah’ın bizlere bahşettiği bu nimetin değerini bilmeli, korumalı ve geliştirmeliyiz. Şu an yaklaşık 110 ülkeye fındık ihraç ediyoruz. Ama ihracatın ancak yüzde 40’ı işlenmiş fındık şeklinde. Bunu artırdığımız takdirde, inşallah çok daha büyük bereketini hep beraber göreceğiz. Bunun için önce fındığın kalitesini artırmak lazım. İşte Trabzon Ticaret Borsamız, bunu yapıyor” diye konuştu.

TOBB olarak projeyi desteklediklerini ve büyük önem verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

“Böylece önceden dönümde 60-70 kilo ürün alınırken, şimdi 200 kiloya ulaşmak mümkün oluyor. İşte bu şekilde verimliliği artırmamız lazım. Bunu tüm Türkiye uygularsa, ihracat gelirini 2 milyar dolardan, 5-6 milyar dolara çıkarabiliriz. İşte bu nedenle Trabzon Ticaret Borsamızın, Eyyüp ve Sebahattin Başkanlarımız liderliğinde hayata geçirdiği, bu projeyi fevkalade önemli görüyorum. İşte vizyon sahibi başkan böyle olur.”

Hisarcıklıoğlu; “Bu vesileyle, ‘İşin Temel’i fındık olsun, Ekmeğin içinde Dursun’ sloganıyla, Fındıkta inovasyona imza atan, fındık ile ekmeği buluşturan, merhum Şükrü Güngör Köleoğlu’nu da rahmetle anıyorum” diyerek; “Tüm Türkiye’ye örnek olması gereken bu işe imza atan Borsamızı ve emek veren kardeşlerimi tekrar kutluyorum. TOBB olarak biz de fındığa değer katmak üzere, ülkemizde lisanslı depoların artması için çalışıyoruz. Öte yandan, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın da kuruluşunu tamamlayarak, hayata geçirdik. İnşallah hasat dönemiyle birlikte, fındık da burada alınıp satılmaya başlayacak. Böylelikle hem üretici, hem tüccar, hem de sanayici kazanacak. Fındık fiyatı Hamburg borsasında belirleniyor şeklindeki, şehir efsanesini de bitirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, fındık sektöründe fiyat ve ihracat konusundan da söz ederek; “Cumhurbaşkanımız, hasattan önce fındık için taban fiyatı 17 lira açıklayarak, TMO’yu da devreye sokarak, üreticimize büyük bir müjde vermiş oldu. İklim koşulları, bu yıl dünyada fındık üreten ülkeleri olumsuz etkiledi. Dolayısıyla, hem bu yüksek fiyat, hem de yüksek rekolte sayesinde, inşallah bereketli bir sene geçireceğiz. Bundan sonra da her sene, istikrarlı şekilde, alım fiyatının artmasını bekliyoruz. Zira fındık fiyatını düşük tutarak, ne ihracat gelirini, ne de Karadeniz’in refahını artırabiliriz. Öte yandan sizler, fındıktan para kazanmanın, sadece fiyata bağlı olmadığını gösterdiniz. Daha çok ve daha kaliteli üretim yapmanın yolunu açtınız. Sonra yine güzel bir işe imza attınız. Sanat ve spor camiasından çok sayıda ünlü ismin de, buranın tanıtımında yer almasını sağladınız” dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu..

Fındık fiyatının 17 lira olmasının üreticiyi mutlu ettiğini vurgulayan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da; “Fındığın bölgemizin geçim kaynağı açısından önemli bir yeri var. Üretim ve rekolte olarak bunun kalitesinin arttırılmasıyla birlikte zaten dünya piyasasının yüzde 75’ini elinde bulundurduğumuz bu ürünün verim ve kalitesini arttırdığımız zaman bu ürünün çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Bu yıl hepimiz gerçekten mutluyuz. Geçen memleketime gittim herkesin yüzü gülüyor. 17 TL’nin olması ziyadesiyle milletimiz memnun etti. Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da fındıkta yakın bir gelecekte üreticisinden ihracatçısına kadar herkese kazandıracak, ülkemize 4-5 milyar dolar döviz girmesine neden olacak bir projenin ürünlerini topladıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bu vesile ile fındıkta verim ve kaliteyi arttırma projesine destek veren herkese, özelliklede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na bir kere daha teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile Türkiye’nin T’si olan Trabzon’a değer katan kişi, kurum ve kuruluşlara da ayrıca minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Biz Borsa olarak kalkınma hareketini bir bütün olarak kabul ediyor, her işin başına üretimi koyuyoruz. Sonra da, ülkemizin kalkınması için, ‘Çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanacağız’ sloganımızla sözlerimi tamamlıyorum.”

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ise; “Bugün burada 2003 yılında yola çıktığımız bir çalışmanın ne denli doğru olduğunu görüyoruz. Çünkü, biz Trabzon Ticaret Borsası olarak 2003 de kaliteli fındık projesi diyerek yola çıkmıştık” diyerek şöyle konuştu:

“Bizim yola çıktığımız 2003’de yani bundan 16 yıl öncesi ise, devlet üretimin artmaması için fındık alanların sınırlandırılması amacıyla yasa çıkarmış, dahası fındığını sökecek olana da teşvik parası vermeyi bile taahhüt etmişti. Oysa biz o günden bu güne dünya fındık piyasasının geleceği noktayı ön görmüştük. Bugün gelinen nokta da, ne kadar fındık üretirsek üretelim bunu satabileceğimiz gerçeğidir. Az sonra hasadını yapacağımız bahçede büyüyen fidanlar 6 yaşına gelmeden daha şimdiden dekarda 200 kiloya ulaşmıştır. Fidanlar 8 yıllık olduğunda bu rakam asgari 300 kiloya ulaşacaktır. Bu da demek oluyor ki Türkiye sahip olduğu 720 bin hektarlık alanda 2 milyon tonun üzerinde fındık üretebilecektir. Biz bu projeleri hayata geçirerek, tek dal, ikili ve sıralı gibi değişik sistemlerle dikim yapılabileceğini, üreticilere göstermeye çalıştık. Bilinçli budamanın asgari yüzde 30 ‘dan başlamak üzere verim ve kalite artışı sağlayacağını anlattık. Daldan değil, yerden toplayın dedik. Bugün sektörün tüm kesimlerine örnek, model, yeni bahçeler yapıyorlar.”

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş da fındıkta sağlanan bu birlikteliğin daha da yüceltilmesi halinde ihracat gelirinin 5-6 milyar doların yanı sıra 8-10 milyar dolarlara çıkarılabileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Bugün buradaki manzara Tarım Bakanlığı olarak bizi son derece memnun etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun burada bulunması, çiftçilerimizin, valimizin, teşkilatlarımızın hep birlikte ortaya çıkarmış olduğu ve özlenen bir tabloyu bende biraz önce burada gördüm. Derecesiz memnun oldum. Tam da aslında mesele budur. Eğer biz ülke olarak şehit kanlarıyla sulanmış bu cennet vatanda, bu birlikteliğimizi sağlayıp yüceltebilirsek dolayısıyla biraz önce sayın başkanım da dediği gibi 5-6 milyar dolarlar, 8-10 milyar dolarlara bunu çıkarabileceğimize eminim.”

Konuşmaların ardından horon gösterileri yapıldı. Katılımcılara şapka ve fileler dağıtıldı. Hep birlikte bahçeye girilerek fındık toplandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.