Öne Çıkanlar gayda araba ferrero OTOGAR hibe

Bu haber kez okundu.

VALİ YAVUZ: ”BİLİM SANAT MERKEZLERİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi toplantı salonunda düzenlenen programa İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Okul Müdürü Tuncay Kaya’nın yanı sıra, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Mülki İdare Amirliği mesleği hakkında öğrencileri bilgilendiren ve tecrübelerini paylaşan Vali Seddar Yavuz, öğrencilere bazı tavsiyelerde de bulundu.

Öğrenciler ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yavuz, üreten, düşünen ve yarışan bir toplum haline gelmemiz gerektiğini belirterek, bunu yapabilmemiz için de bilim, teknoloji ve aklın, medeniyet ve insanlıktan koparmadan yapılması gerektiğini söyledi.

Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin daha iyi yetiştirilerek, uluslararası rekabette daha çok öne çıkma arzusu içerisinde olduklarının altını çizen Vali Seddar Yavuz, aksi takdirde her defasında göz yaşı döken ve şikayet eden bir toplum haline gelineceğine vurgu yaptı.

Vali Yavuz, konuşmasının devamında bilginin değerler ile buluşmadığı takdirde, zarar vermeye başlayacağını belirterek, bilginin insana fayda sağlaması gerektiğini söyledi.

Devlet olarak her fırsatta Bilim ve Sanat Merkezlerinin yanında olmak istediklerini dile getiren Vali Seddar Yavuz, Bilim ve Sanat Merkezlerinden beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizleri gerçekten seviyoruz ve sizin alanınıza, bu alana stratejik bir alan olarak da bakıyoruz. Dolayısıyla siz sadece siz, sadece size ait değilsiniz. Bu millete aitsiniz. Siz sadece annenizin, babınızın gözdesi değilsiniz, 82 milyon Türk Milletinin gözbebeğisiniz. O yüzden size bizim bakış açımız biraz daha farklı. O yüzden sizlerin kendinizi kutsaması, çok kıymetli bir şey. Her insanın kendisini kutsaması gerekir. Çünkü, kendisini değerli hissetmeyen hiç kimse hayatta başarılı olamaz. Özgüvenin en önemli kaynaklarından bir tanesi nedir derseniz, kendisini kutsamaktır. Yani değerli hissetmemiz. O yüzden buradan hareketle kendinizi kutsayın. Yeteneklerinizi daha fazla geliştirmenin yollarını lütfen bulun. Öğretmenleriniz burada iyi yetişmiş, her biri kendi alanında eğitim almış, ya direk okulunu okuyarak ya da çeşitli kurslarla sizlerle temas kurabilecek nitelikli arkadaşlarımız var. Buraya gelmeden önce baktım hepsine, çalışmalarına baktım. Dolayısıyla yetenekli bir grupsunuz, o yüzden sizlerden beklentimiz çok yüksek. Bu vesileyle hepinize başarılar diliyorum.”

Gençlerin meslek seçerken öncelikle ülkenin değerlerini özümsemiş ve benimsemiş olması gerektiğine vurgu yapan vali Seddar Yavuz, öğrencilere seslenerek yeteneklerini iyi kullanmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Vali Yavuz, “Önemli olan bir yeteneğe sahip olabilmek değil, o yeteneği kullanabilmektir. Bunu da şuna benzetiyorum her zaman; Evinizin önünde Ferrari olması çok güzel bir şeydir, size güven verir ama onun benzini yoksa ya da aracı kullanmayı bilmiyorsanız hiçbir işe yaramaz. O yüzden özel yetenekli olmak size çok büyük bir ayrıcalık sunar ama bunu kullandığınız ölçüde. Dolayısıyla da önemli olan yeteneklerinizi, kabiliyetlerinizin farkına varmak ve bunu en iyi şekilde kullanabilmektir. Niçin kullanacağız bunu? Birincisi kendimiz için, ikincisi ailemiz için, üçüncüsü ülkemiz ve memleketimiz için, dördüncü ve en önemlisi de tüm insanlık için. Dolayısıyla medeniyet değerlerini özümsemekten kastım da budur. Bizim medeniyet değerlerimizde insanı öncelemek vardır. Burada ne inanç vardır, ne etnisite vardır. İnsan kutsal bir varlıktır ve insana hizmet etmek, en büyük idealdir. Ama kendisine hizmet edemeyenler, insanlığa da hizmet edemeyeceği için önce kendimizden başlamalıyız. Yani kendisine faydası olmayandan, bir başkasına faydası olduğunu iddia etmek pek mümkün olan bir şey değildir” diye konuştu.

“Küresel Kuşatmayı Yaracak Yeni Bir Yaklaşımı Ortaya Koyduk”

Konuşmasının devamında 9 Ekim 2019 günü başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’na da değinen Vali Seddar Yavuz, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve milletine, Kurtuluş Savaşından bu yana en büyük tehdidi oluşturan bir kuşatmayla karşı karşıya kalındığını ve bu kuşatmanın Akdeniz’den Suriye’ye ve Irak’a doğu genişlediğini hatırlattı.

Kahraman ordumuza harekatta başarılar dileyen Vali Yavuz, bu tehdide karşı Türkiye’nin kendi sınırlarını koruyabilmesi için hain işgal girişimini bertaraf edecek bir eyleme, bir harekata başvurulduğunun altını çizdi.

Vali Yavuz, “İnşallah da bu Türkiye’yi kuşatan ve yeni baştan bizi başka bir noktaya, yani Türkiye’yi bölmeye yönelik bu küresel kuşatmayı yaracak yeni bir yaklaşımı ortaya koyduk. Bu vesileyle başta kahraman ordumuza, muvaffakiyetler ve başarılar diliyorum. Çünkü, biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile hür ve bağımsız bir Türkiye kurduk ve bunu da yaşatma konusunda hepimiz azim ve kararlılık içerisindeyiz” diye konuştu.

Vali Seddar Yavuz, Kariyer Günleri etkinliğinde öğrencilerin merak ettikleri soruları da yanıtladı.

Vali Yavuz, program kapsamında Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezini de öğrencilere verilen eğitim ve kurum çalışmaları hakkında bilgiler alarak, öğrencilerin atölyelerinde de incelemelerde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.