Öne Çıkanlar Giresun sigorta

Bu haber kez okundu.

ZENGİN, AĞUSTOS 2019 ASGARİ GEÇİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 284 lira 43 kuruş olarak hesaplandığını hatırlatan Türkiye Kamu Sen Ordu il Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Ordu İl Başkanı Fatih Galender Zengin, “4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6 bin 718 lira 59 kuruş olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre % 0,11 oranında azaldığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre % 1,16 oranında artmış ve 2.540,73 Lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı haziran ayında 2.499,58 Lira olarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2019 verilerine göre günlük 50,818 Lira olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.524,54 TL olmuştur. Ağustos 2019 itibari ile ortalama 4.014,14 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının % 37,98’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 975,04 olarak belirlenen kira gideri ise Ağustos 2019 ortalama maaşının % 24,29’una denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının % 62,27’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının % 37,73’ü kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ağustos 2019 maaşından geriye yalnızca 1.514,54 TL kalmıştır” dedi.

“Bu zamla bütçe açığını kapatmak mümkün değil”

Yüzde 3 ve yüzde 4’lük zam artışlarıyla kamu çalışanlarının bütçe açığını kapatmanın mümkün olamayacağını belirten Başkan Fatih Galender Zengin, zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekti. Kamu çalışanları ve emekliler dahil tüm dar ve sabit gelirlinin ekonomik dar boğazda olduğunu söyleyen Zengin açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bir memurun ortalama geliri 4.014 lira iken ailesinin aylık ortalama en düşük harcama tutarının 6725 lira olarak hesaplandığı bir ortamda yüzde 3 ve 4’lük zamlarla kamu çalışanlarının bütçe açığını kapatmak mümkün değildir. Yaşanan toplu sözleşme rezaletinden sonra ümitlerini 2 sene daha öteleyen kamu çalışanlarının maaşları gittikçe erimektedir. 2020 yılı için % 4+4, 2021 için de %3+3 zammı reva görenler yaşanan bu ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanlarını bir kez daha kaybetmeye mahkum etmişlerdir. Kamu çalışanları okul masraflarını ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte artacak giderlerin nasıl karşılayacağını kara kara düşünmektedir. Ulaşım masraflarından, barınmaya zorunlu kalemlerde üst üste yapılan zamlar, eriyen maaşlarla nasıl karşılanacaktır? Yetkili sendikalar bu tablo karşısında seyirci konumuna düşmüştür. Bir ay boyunca masada hiçbir gayret sarf etmeyenleri kamu çalışanları da görmektedir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.