Öne Çıkanlar musa karayiğit Lütfü Beyazıtoğlu Medical Park Ordu Hastanesi ticaret borsası ÖZEL ORDU SEVGİ HASTANESİ

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN TÖREN: "HER ŞEY HUKUKİ"

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Turnasuyu mahallesinde bulunan atıl bina için belediye olarak kendilerinin girişimleri varken Altınordu Belediyesinin binayı aldığını ve bunu da resmi yazıyla öğrendiklerini ifade ederek, bu etik olmadı dedi. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ise, “Gülyalı belediyesinin bir taşınmazına el koymadık, müdahale etmedik. Aksine 20 yıldır kenarda duran bir yeri şehrimizin sosyal yaşamına, ilimizin turizmine ve Ordu’nun stratejik planına katkı sağlayacak ve tur operatörlerinin bugün ilimizi ziyaret ettiklerinde gelebilecekleri ve memnuniyetle ayrılacakları bir sosyal yaşam merkezi haline getireceklerini.” Söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler başkanlığında, Ordu Büyükşehir Belediyesi Mart ayı Meclis toplantısı gerçekleşti.

ULAŞ TEPE: “ETİK DAVRANILMADI”

Toplantıda gündem dışı söz alan Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, “Seçimden 6 ay sonraki süreçte uzun yıllardan beri Turnasuyu Mahallemizde bulunan eski bir gümrük binamız vardı. Bu bina çok uzun yıllar atıl vaziyette bekliyordu. Bu atıl binayı yeniden canlandıracağımızı ve buraya sosyal tesis yapacağımızı söz verdik. Herkesin bildiği gibi Turnasuyu mahallemizde yaşam vadisi projemi vardı. Konuyla ilgili olarak İlçe Kaymakamlığımız Milli Emlak Şefliğine yazı yazdı. Alana sosyal tesis yapmak isteğimizi ilettik. Bu alanın bizim tarafımıza verilmesinde hiçbir sorun olmadığı ifade edildi. Konunun parsel çalışmasını da mecliste beraber yaptık. Ben bu görüşmeler sırasında herkese teşekkür ettim. Ancak 28 Şubat tarihinde Milli Emlak Şefliğinden belediyemize gelen yazıyla bu alanın 30 yıllığına Altınordu Belediyesine tahsis edildiği belirtildi. Yazının ikinci cümlesinde daha sonra gelişen işlemlerde diye bir ibare var. Bizim Ordu’dan başka gidecek yerimiz de yok, gidecek kapımızda yok. Altınordu Belediyesi’nin ilçemize yatırım yapmasından en çok ben mutlu olurum. Ama süreç öyle bir gelişti ki biz bunu resmi bir yazıyla öğrendik. Gönül isterdi ki, etik kurallar isterdi ki biz bunu Altınordu Belediye Başkanımızdan öğrenelim. Biz hiçbir zaman yapılan hizmete karşı olmadık. Hep destek olduk. Bizim derdimiz kavga etmek değil. Bizim derdimiz Ordu. Ama bunları yaparken de iletişim kurulmalı. Bizi danışılmalı idi. Burada hata yapılmadı. Bilerek ve istenilerek yanlış yapıldı.” Diye konuştu.

AŞKIN TÖREN: “HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Başkan Tepe’den sonra söz alan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ise, “Bizim yapmış olduğumuz işlem hukukidir. Bir belediye başkanı kendi bölgesi ve yöresi için hayali vardır. Doğrudur. Şehrimizin ekonomisinin, turizminin, sosyal kalkınmasının değil aynı zamanda bölge kalkınmasının ve Türkiye’de ki turizmin canlanmasına vesile olabilecek bu şehrin ihtiyacı olan altyapını gerçekleşmesi adına atılmış bir adımdan, bir iradeden bahsediyoruz.” Dedi.

“TAŞINMAZ GÜLYALI BELEDİYESİNE AİT DEĞİL”

Bu şehrin temel sorunlarından biri göç diyen Başkan Tören, “Bugün çok değerli Gülyalılı hemşehrilerimizin yüzde 60’ı ilçemize katma değer sağlıyor. Neredeyse yarısından fazlası ilçe sınırlarımız içinde bugün bir mükellef, istihdam yaratıyor. Ekmek veriyor, ekmek kazanıyor. Şehrimizin gelişmesine katkı sağlıyor. Biz akrabayız, biz komşuyuz biz ayrıca Ordu üst kimliğinin birer parçasıyız. Söz konusu taşınmazın Büyükşehir Belediyemiz ve Gülyalı Belediyesine müsaadesine bağlı bir taşınmaz olmadığının hususen altınız çizerim. Biz o bölge insanın kalkınmasını, artık göçün durması ve bu şehrin sadece bu kaygılardan uzak hafta sonu geldiğinde diğer yarımız olan gurbetteki insanlarımızın geldiğinde, büyükşehirlerden gelen insanlarımızın yurda döndüğünde oradaki konforu kendi şehirlerinde, bugün onları var eden anne, baba, dede ve aileleriyle birlikte aynı zamanda şehrimize turizm amacıyla gelen konuklarımıza daha iyi şartlarda, uzaklarda gördüğümüz ama memleketimizde hayalinden öte geçemediğimiz tesisleri kazandırmak için bir hayalimizi gerçekleştirmek adına bir adım ortaya attık. “ şeklinde konuştu.

“ESKİ BİNAYLA İLGİLİ GÖREVE GELİR GELMEZ ÇALIŞMA YAPTIM”

Başkan Tören, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Söz konusu taşınmaz Hazineye bağlı bir taşınmaz. Devlette bir usul vardır. 20 yılına Kamu bürokrasisine vermiş bir arkadaşınız olarak elbette sırası geldiğinde işlem basamakları geldiğinde nihayetinde belediyeyiz. 1/5000’nin muhatabı neredir, 1/1000 ölçekli imar revizyon çalışmasının muhatabı neredir bunu gayet iyi bilen bir arkadaşınızım. Ama biz burada söz konusu bir yarışın, Gülyalı Belediyemizin bir taşınmazını deyim yerindeyse pişmiş suya aş koyarak alı koymak veya cebren iktidar gücünü kullanarak ele geçirmek derdiyle ortaya çıkmadık ki. Söz konusu Nisan ayında ben göreve gelir gelmez Milli Emlakla ve ilgili kurumla konuyu görüştüm.”

“SÖZ KONUSU BİNA ÜÇ DEFA İHALEYE ÇIKTI”

Meseleyi biz idare ve hukuk açısından değil meseleyi biz şehrin insanına, bu şehrin gençlerine, kadınlarına, üreticisine nasıl bir faydaya dönüştürebiliriz derdinde olmamız lazım diyen Başkan Tören, “ Üç defa  ihaleye çıkmış. Söz konusu usulde bir hata olmadığını, milli emlaka süresi içerisinde müracaat ettikten sonra bakın bedeli karşılığında şahsımıza değil Altınordu Belediyemize mevcut 30 yıllık kiralaması yapılırken ben Ocak ayı içinde ihaleye katılıp ve bu ihalenin bedelini yatırdıktan sonra ilgili Bakanlık bu yetkiyi bana verdi.” Dedi.

“ANKARA VE İSTANBUL’DA DA HEMŞEHRİLERİMİZ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Başkan Tören, “Bakın Ankara’da 80 bin tane Ordulu yaşıyor. Bugün oraya özellikle sağlık hizmetleri turizmi için giden hemşehrilerimize sadece bir kapı, gönül kapısı açmak için kültür evini açıyoruz. Bugün İstanbul’da yaklaşık 1 milyon Ordulu yaşıyor. Altınordulular olarak değil 1 milyon Ordulu hemşehrimize hizmet götürmek için oraya da bir Kültür Evi açmanın derdi içerisindeyim. Bu hudut bize eğer büyük düşünüyorsak dar gelir hemşehrim. Ben bu alanı toplu konuta açmadım. Başka bir amaca yönelik bir plan çalışması içinde değilim. Belki de Karadeniz turizmine Türkiye turizmine katkı sağlayacak bir destinasyonda bir cazibe merkezi oluşturmak için bağışlasınlar beni bugün Gülyalı Belediyemizin bütçesi kadar öngördüğümüz bir yatırım bütçemiz söz konusu. Yani bir yük paylaşımından bahsediyorum. Orada istihdam edilecekler dışarıdan gelmeyecek. Biz burayı turizme, Gülyalı ekonomisine Altınordu’nun sosyal yaşamına farklı bir alternatif olsun diye şehrimizin dokusuna uygun mimari ile şehrimize kazandıracağız. Dolayısıyla burası ile yaklaşımımızda Gülyalı belediyesini ötekileştiren bir tavır içinde değiliz. Bakın Ordu turizmi ayaklansın belki hedefimiz Kabadüz’de ve Çambaşı’nda bir konforu yakalayacak mekanlar için belki de Aybastı’da yatırım yağmak için cesaretliyiz.  Biz birlikte büyüğüz. Ve biz birlikte büyüksek başarırız. Dolayısı ile burada Gülyalı belediyesinin bir taşınmazına el koymadık, müdahale etmedik. Aksine 20 yıldır kenarda duran bir yeri şehrimizin sosyal yaşamına, ilimizin turizmine ve Ordu’nun stratejik planına katkı sağlayacak ve tur operatörlerinin bugün ilimizi ziyaret ettiklerinde gelebilecekleri ve memnuniyetle ayrılacakları bir sosyal yaşam merkezi kuracağız.” Diyerek hedeflerini de açıkladı.

“BU PROJE TOPYEKİN BİR ORDU PROJESİDİR”

Başkan Tören son olarak ise şunları söyledi: “Bu proje topyekün bir Ordu projesidir. Bu alanın sahibi Maliye Hazinesine bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak ihaleli olarak tarafımıza tahsis yapıldığını ve bundan sonraki süreçte mevcut alana yapacağımız projemizi Büyükşehir ve Gülyalı Belediyesine sunacağız.”

Konuşmaların ardından meclis gündemine geçildi. Haber: Soner ÖZDEMİR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner73