Öne Çıkanlar gıda zehirlenmesi burhan engin Muzaffer Şensoy Trabzon Ordu

Bu haber kez okundu.

İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

2020 yılı 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Toplantımızda ağırlıklı olarak yatırımcı kurumlarımızın bölge müdürlerini dinleyeceğiz. Kurumlar arası koordineyi gerektirecek konuları ele alacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Ordu’da da Sayın Bakanlarımızın desteği, Devletimizin tüm imkânlarıyla güzel işler yapılıyor. Bizler de Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz, kamu yöneticileri ve Ordu’nun tüm değerleriyle birlikte yapılanların üzerine birşeyler daha koyarak, hizmet çıtasını daha da yükseklere çıkaracağız. Şu ana kadar yapılan işler için emeği geçen Valilerimize, Milletvekillerimize, bürokratlarımıza, herkese çok teşekkür ediyoruz. Birlik ve beraberlik içinde hareket edecek, Ordu’muzu sadece Karadeniz’de değil, ülke genelinde daha çok konuşulacak bir il haline getireceğiz” diyerek, toplantının hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Vali Sonel, 2020 yılı itibariyle Ordu’da kamu yatırım proje sayısının 239 olduğunu, bu yatırımların toplam proje bedelinin ise yaklaşık 5 Milyar 140 Milyon TL olduğunu söyleyerek, ”Önceki yıllar harcaması 1 Milyar 621 Milyon TL, yılı ödeneği 1 Milyar 234 Milyon TL ve yıl içi harcaması 436 Milyon TL’dir. Buna göre yatırımlarda projelerin toplam bedeline göre yüzde  40,04 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır” dedi.

Vali Tuncay Sonel, “Yatırımcı kurum ve kuruluşların İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS)’ne girmiş olduğu verilere göre, İlimizde yürütülen 239 kamu yatırım projesinden 135 adedi devam eden proje iken,21 adedi ihale,1 adedi tasfiye ve 47 adedi proje aşamasında bulunmaktadır. Yıl içerisinde 35 adet projede yüzde 100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır. İlimizdeki toplam 239 yatırım projesinin 90 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerine aittir” diye konuştu.

2020 yılı Haziran ayı sonu itibariyle Ordu’da gerçekleştirilen yatırımlar ise şöyle:

Ulaştırma-Haberleşme sektöründe; tamamlanan 16, devam eden 30 ve ihale aşamasında 2 adet, proje aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 49 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 4 Milyar 79 Milyon ₺ olup bugüne kadar toplam 1 Milyar 686 Milyon ₺ harcama yapılarak yüzde 41,33 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Eğitim sektöründe; tamamlanan 3, devam eden 7 ve proje aşamasında 7 adet proje olmak üzere toplamda 17 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 101 Milyon ₺’dir. Bugüne kadar 50,6 Milyon ₺ harcama gerçekleştirilerek yüzde 50 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Tarım sektöründe; tamamlanan 16, ihale aşamasında 10, proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplamda 30 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 343 Milyon ₺ olup bugüne kadar 75 Milyon ₺ harcanarak yüzde 21 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Sağlık sektöründe; tamamlanan 1, devam eden 15 ve proje aşamasında 10 adet olmak üzere toplamda 26 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 73,5 Milyon ₺ olup 54 Milyon ₺ harcanarak yüzde 73 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Turizm sektöründe; tamamlanan 4, devam eden 18, ihalesi aşamasında 1,tasfiye edilen 1 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplamda 28 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 46,9 Milyon ₺ olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 12,9 Milyon ₺ harcanarak yüzde 27,5 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Enerji sektöründe; devam eden 1, ihale aşamasında 4 ve proje aşamasında 3 adet olmak üzere toplam 5 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 164,9 Milyon ₺ olup 3,1 Milyon ₺ harcama yapılarak yüzde 1,8 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Konut sektöründe; tamamlanan 4, devam eden 7 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplam 15 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 15,7 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 8,8 Milyon ₺ harcanarak yüzde 56 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

İmalat sektöründe; 1 adet tamamlanan ve 1 adet de devam eden olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 382 Bin ₺ olan bu projeler için bugüne kadar 323 Bin ₺ harcama yapılarak yüzde 84,5 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Madencilik sektöründe; proje aşamasında olan 1 adet projenin toplam bedeli 322 Bin ₺’dir.Bu proje ile ilgili henüz harcama yapılmamıştır.

Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 6, devam eden 41, ihalesi aşamasında 4 ve proje aşamasında 12 adet proje olmak üzere toplam 63 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 313,5 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 166 Milyon ₺ harcanarak yüzde 53 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Toplantıda, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri birer sunum yaparak, Ordu’da devam eden ve planlanan yatırımların son durumları hakkında detaylı bilgiler verdi. *Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.