Öne Çıkanlar OBB Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi başkanlığı Bilal Erdoğan ORDU İL VE İLÇELERİNDE 15 AĞUSTOS PERŞEMBE GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK CENAZE TÖRENLERİ AYLİN GÜRSOY Muzaffer Şensoy

Bu haber kez okundu.

ÜNYE VE FATSA TEK YÜREK

“Şehitlere Saygı ve Kahraman Ordumuza Destek” yürüyüşünde Ünye tek vücut oldu

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Fatsa Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit ve Gazi Aileleri Derneği tarafından Ünye’de “Şehitlerimize Saygı ve Kahraman Ordumuza Destek” yürüyüşü düzenlendi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüş, 15 Temmuz Demokrasi Meydanından başlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

Yürüyüşe katılanlar Cumhuriyet Meydanı’nda ilk olarak saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

“Savaş sadece cephede verilmez”

Fatsa Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Onursal Başkanı Adnan Sobi, programda yaptığı konuşmada, “Dün olduğu gibi bugün de birçok cephede vatanımızın ve bayrağımızın bekası için verilen bu mücadeleyi tüm kalbimizle destekliyoruz. Milli Mücadeleyi sadece cephede askerler vermez. Milli Mücadeleyi bizler şuan olduğu gibi Bayrağımıza sahip çıkarak, bir karış toprağımıza sahip çıkarak burada da veriyoruz. Sadece ordusu asker olan değil, halkı da bir ordu olan bir millet olarak bu gök kubbe var oldukça Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.” dedi.

“Acımız çok büyük”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, alçakça saldırıyı en ağır şekilde kınadığını ifade ederek, “Sözün bittiği yerdeyiz, acımız çok büyük. İdlib’de Mehmetçiğimize yönelik hain saldırı hepimizi derinden üzmüştür. Şehit düşen askerlerimizin derin üzüntüsünü yaşıyoruz, içimiz yanıyor. Yapılan haince ve alçakça saldırıyı en ağır şekilde kınıyorum.” diye konuştu.

“Zalimlerin tuzakları ayaklarına, hileleri başlarına dolanacaktır”

Yapılan saldırının hiçbir gerekçeyle kabul edilir olmadığını belirten Başkan Tavlı, “Ülkemize yönelik hain planları bertaraf etmek için verdiğimiz mücadele birilerini rahatsız etmiş ki hainler bizi can evimizden vurmaya kalkmışlardır. Her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklenen Suriye'den ülkemize yapılan ve yapılacak olan saldırıları önlemek amacıyla bölgede bulunan askerlerimize yapılan saldırı, hiçbir gerekçeyle kabul edilir bir durum değildir. Milli güvenliğimizi sağlamak amacıyla Suriye'de bulunan Mehmetçiğimizin ve devletimizin yanındayız. Bu konuda bizlere düşecek olan her türlü desteğe hazırız. Birlik, beraberlik ve kardeşlik şuurunu diri tuttukça, karşı koyamayacağımız hiçbir hain saldırı, elde edemeyeceğimiz hiçbir zafer yoktur. Hiç şüphemiz yok ki Cenab-ı Hakk'ın yardımıyla hainlerin oyunları bozulacak, zalimlerin tuzakları ayaklarına, hileleri başlarına dolanacaktır. Dün olduğu gibi bugün de zafer, Hakk'ın ve hakikatin yanında yer alan aziz milletimizin olacaktır.” diye konuştu.

“Devletimizin aldığı kararın arkasındayız”

Askerlerimize yapılan saldırının misliyle karşılık bulduğunu ifade eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“İdlib zirvesinde gayrimeşru Esed rejimine karşı misliyle mukabele edilmesi konusundaki devletimizin aldığı kararın arkasındayız. Yüz binlerce Suriyelinin ölümünden sorumlu Esed rejiminin bu alçak saldırılarının ve işlediği insanlık suçlarının durdurulması amacıyla başta NATO üyesi ülkeleri olmak üzere tüm uluslararası camianın üzerine düşen sorumluluğu derhal yerine getirmesi en büyük temennimizdir. Türkiye çok büyük ve güçlü bir ülkedir bu gücünü de, bu saldırıya misliyle verdiği cevapla göstermiştir. Bu ülke, bu millet hiçbir zaman hainlere ve bu ülke topraklarına göz dikenlere şimdiye kadar fırsat vermedi bundan sonrada vermeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Kahraman şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet ailelerine sabırlar, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Türk milletinin düşmanlarına bu meydandan haykırıyoruz bu cennet vatan bize mezar olmadan, size gülizar olmaz.

“Milletimizin duruşu hepimizi gururlandırıyor”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, milletimizin her zaman ordusunun yanında olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Böyle bir ilçede, böyle kritik bir dönemde ordumuzun milletimizin devletimizin ve bayrağımızın yanında saf tuttuğumuzu, bunu yürüyüşünüzle duruşunuzla bir kez daha ortaya koyduğunuzu görmek beni hem duygulandırıyor hem de ziyadesiyle gururlandırıyor. Karadeniz’in kalbi olan Ünye’nin kalbi ordumuz için, bayrağımız için, milletimiz için atıyor. Helal olsun, sizlerle gurur duyuyorum. Allah bu birliğimizi birlikteliğinizi bozmasın, daim eylesin, payidar kalsın. Siz böyle dimdik durdukça vatan bölünmez, mazlumlar ezilmez, kimsesizler kimsesiz kalmaz. Bizim gözümüz kimsenin bir karış toprağında yoktur ama bizim kalbimiz mazlumlarla beraberdir. Bir tarih boyunca kimsesizlerin kimsesi olmamak için bu yola çıkmışız, bundan sonra da öyle olacağız. Bizler Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Orta Doğu’da, Doğu Türkistan’da, Balkanlarda kısaca dünyanın neresinde bir mazlum halk varsa işte biz ordumuzla topumuzla tüfeğimizle milletimizle yüreğimizle daima yekvücut olarak onların yanındayız, olmaya da devam edeceğiz.”

Protokol konuşmalarının ardından program dualarla sona erdi.

FATSA’DA ŞEHİTLERE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

Suriye'nin İdlib kentinde hain saldırı sonucu şehit olan Mehmetçiklerimiz ve ülkemizin bekası için bir çok cephede mücadele eden kahraman Ordumuza manevi destek vermek amacıyla Ordu’nun Fatsa ilçesinde de anma ve saygı yürüyüşü düzenlendi. Genciyle yaşlısıyla öğrencisiyle Türk Bayrakları eşliğinde 15 Temmuz Özgürlük Meydanından başlayan yürüyüş Reşadiye, Ahmet Cevat Güvenkaya ve Hacı Hulusibaba caddesinden devam ederek Hükümet Konağı önünde sona erdi. Yürüyüşün sonunda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşının ardından ilk konuşmayı yapan Fatsa-Ünye Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Adem Çiçek, “Dün olduğu gibi bugünde bir çok cephede Vatanımızın ve bayrağımızın bekası için verilen mücadeleyi tüm kalbimizle destekliyoruz.” dedi.

“GÜN, TÜRK MİLLETİNİN GÜCÜNÜ TÜM DÜNYA’YA GÖSTERME GÜNÜDÜR”
Daha sonra konuşan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Vatan olmadan bir milletin ayakta durması mümkün değildir. Bir milletin var olması, hayatiyetini devam ettirebilmesi ancak vatanına sahip olmasıyla mümkündür. Vatan sevgisi, en asil, en yüce sevgilerden biridir. Vatan için savaşmak vatan sevgisinin bir tezahürüdür. Bizler vatan uğrunda kanlarıyla destanlar yazan, şehitler ve gazilerle dolu bir milletin torunlarıyız. Dinine, diyanetine, bayrağına, ırz ve namusuna bağlı olan Türk Milleti; bu kutsal değerlerimizi ayakta tutmak ve Ezan-ı Muhammedinin sesini daima yüce tutmak için zaferden zafere koşmuştur. Verilen bu mücadelenin yegâne amacı bizlere miras bırakacakları bu vatan topraklarını düşmanlardan temizlemek, bizlerin mutlu ve huzurlu yaşamasını temin etmekti. Bizimde ecdat yadigârı kadim Anadolu topraklarını, terörden arındırılmış, sınırları güvence altına alınmış şekilde gelecek nesillere bırakmaktır. Kimsenin ne toprağında, ne namusunda nede malında gözümüz yoktur. "Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna; canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, dünyanın dört bir köşesinde ve güzel yurdumuzun birçok yerinde; ayrıca, vatan topraklarını kanları ile sularken bilinmeyen yerlerde; "kefensiz ama görevini yapmış olmanın huzuru içinde yatan” kahraman şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımla anıyorum. Rabbim onları şehitliğin en yüce mertebesini ihsan eylesin. Gün; Yâre nişandır tenine erlerin, Şehitlik son rütbesidir askerin.” Diyerek; oğlunun tertemiz alnını öpüp son yolculuğuna uğurlayan aziz şehit ana ve babalarının, babasını göremeden büyüyen yavruların, kocasının yollarını hala gözleyen ve için için her an ağlayan eşlerin, kardeşlerin, dostların gurur günüdür. Gün, Türk Milletinin gücünü Tüm Dünya’ya gösterme günüdür.” diye konuştu.

“BU ASİL MİLLET YEDİ DÜVELE KARŞI MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYOR”
Son konuşmayı Yapan Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran’da tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini yanına davet ederek birlik beraberlik mesajı verdi. İşte ülkemizin ihtiyacı olan sahne. Bu asil Millet yedi düvele karşı mücadele etmeye devam ediyor. Tarihinde milyonlarca şehit vermiş bir Milletiz. Ben şehadet şerbetini için bütün askerlerimize ve polislerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de şifalar diliyorum. Bu Millet bir ve beraber olduğu müddetçe nasıl dünyaya hükmetmişse bundan sonra da daha güçlü bir şekilde varlığını hissettirecektir. Bugün savaşıyoruz, göğsümüzü kabartan Milli silahlarımızla yapılan mücadele. Tüm Fatsa halkına bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
 Yürüyüşün ardından şehitlerimizin ruhuna ithafen akşam namazına müteakip Fatsa Sahil Büyük Camiinde Mevlid-i Şerif okundu. *Cüneyt KARAOĞLAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.