Öne Çıkanlar Öceli Hüsamettin Çabuk Ortaokulu ORDU İL VE İLÇELERİNDE 15 AĞUSTOS PERŞEMBE GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK CENAZE TÖRENLERİ efe şebcioğlu hüseyin bayrak Bekir Karakış

Bu haber kez okundu.

BAKAN ALBAYRAK ORDU’DA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ordu’ya geldi. Bugün öğlenden sonra havayolu ile Ordu Giresun Havalimanı’na gelen Bakan Berat Albayrak’ı Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, siyasiler ve bürokratlar karşıladı.

Bakan Berat Albayrak Ordu’da ilk olarak  'Türkiye İçin Değişim Başlıyor' sloganıyla Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen "Ordu İş Dünyası Buluşması" programına katılarak, Ordulu iş insanları ile bir araya geldi.

Altınordu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen Toplantıya İş insanlarının yanı sıra, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ak Parti ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Dr. Şenel Yediyıldız ile ilçe belediye başkanları da katıldı. Bakan Berat Albayrak konuşmasına Ordulu iş insanlarını selamlayarak başladı.

“BAŞARAMADILAR”

  ‘Türkiye için Değişim Başlıyor’ diyerek başlattığımız iş dünyası buluşmalarında 4. Durağımız Karadeniz’in eşsiz güzelliklere sahip şehri Ordu oldu” diyerek sözlerine başlayan bakan Berat Albayrak son 15 aylık ekonomiyi değerlendirdi. Türkiye’yi terör ile yıkmaya çalışanların bozguna uğradığını belirten Bakan Albayrak, “başaramadılar” dedi.  Terörle mücadelede eşine tarihte rastlanmamış bir mücadeleyi ortaya koyduklarını belirten bakan Albayrak; “ Ülkemize karşı başlatılan girişimlerin son halkası olan ekonomik saldırılara karşı durduk. Bizi terör örgütleri ile, devletin içinde yapılanmış sinsi bir yapı ile, darbe girişimi ile durduramayanlar son olarak ekonomimizi hedef aldı. Tehditlerin, şantajların, yaptırımların ardı arkası kesilmedi. Milletimizin desteği, Cumhurbaşkanımızın liderliği ile hepsini savuşturduk. Yaşanan süreçlerin ekonomimize verdiği etkileri ortadan kaldırdık. Ve dedik ki, 6 yıldır bize bu saldırılarla zaman kaybettirdiler. Bizi “Büyük ve Güçlü Türkiye” idealinden uzaklaştırmaya çalıştılar. Şimdi, bir değişim hamlesi başlatarak yeniden o hedeflere kararlılıkla ilerleyelim. Kaybettiğimiz zamanı geri kazanalım. İşte o yüzden, il il gezerek iş dünyamızın sorunlarını yerinde dinleyelim, beraber çözüm geliştirelim. Son 15 ayı hep birlikte yaşadık. 3 büyük kur atağı yaşadık. Kuru en üst seviyeye çıkartmaya çalıştılar. Bunun sonucu olarak enflasyonu kontrol edilemez hale getireceklerdi. Ülkemizi altından kalkılamayacak bir faiz yükü ile çökerteceklerdi. Ama ne oldu. Başaramadılar. Önce saldırılarını savuşturduk. Ardından Türkiye’ye karşı böyle girişimlerde bir daha bulunmamaları için önlemlerimizi aldık.

“VERDİĞİMİZ MÜCADELE MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

“Bakan Albayrak daha sonra enflasyon rakamları üzerinden ekonomiyi değerlendirdi.  Verdikleri mücadelenin meyvelerini vermeye başladığını ve 1 yılda, yüzde 25’e ulaşan TÜFE 8,55’e, yüzde 46 seviyesine çıkmış ÜFE de yüzde 1,70 seviyesine indiğini belirten bakan Albayrak, “ İnşallah daha da iyi olacak. İçimizdeki birileri, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışanlara hizmet etmeye çalışan birileri farklı tablolar çizmeye, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışsa da biz doğru yolda, Büyük ve Güçlü Türkiye idealinde mücadelemize devam edeceğiz. Ne diyorlardı? Faizleri indirmeyin, kuru tutamazsınız diyorlardı. Ne oldu. Faizler bin puan indi. Kur oynadı mı? Hayır. Peki neden bu kadar yaygara koparıyorlar. Çünkü bunların derdi millet değil. Bunların derdi bu ülke değil. Bunların derdi, faiz maliyetinin altında ezilecek olan üreticimiz değil. Artık bitti. Artık bunlara da müsaade edilmeyecek” dedi.

Ordu ziyareti öncesi bulunduğu Samsun’da yaptığı konuşmalardan da örnekler veren Bakan Albayrak, “Sabah Samsun’da söyledim. Borçlulukta dünyadaki en iyi ülkelerden birisiyiz. En büyük kırılganlığımız olan cari açıkta artık cari fazla veriyoruz ve cari fazlada da cumhuriyet tarihi rekoru kırıyoruz” dedi.

“Finansmanda dünyadaki en başarılı hazineciliğini yapıyoruz”

Finansmanda dünyadaki en başarılı hazineciliği yaptıklarını  söyleyen Bakan Albayrak rakamlarla konuştu. “Yastık altını ekonomiye kazandırmak, yerli ve daha düşük faizli bir finansman kaynağı değerlendirmek için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihalelerine önem verdik” diyen Bakan Albayrak rakamlarla makroekonomik göstergeleri açıkladı:” Bunun sonucu olarak 2019’da tarihi bir seviye ulaştık ve 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık. Finansman tarafında bütün ekibimizle başarılı bir performans ortaya koyduk. 2019 yılında Bakanlığımızca izlenen strateji sayesinde sene başında 117 milyar TL olarak öngörülen faiz ödemesinin, sene sonunda 99 milyar TL olmasını öngörüyoruz.

Rakamlar ortada. Makroekonomik göstergelerin hepsinde tarihi bir başarı elde ettik. Şimdi sırada sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme var. Üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler ekonomik aktivitede toparlanma eğiliminin güçlendiğini gösteriyor:

• 25 Ekim itibari ile yıllık ticari kredi büyümesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 oldu.

• 4A kapsamındaki toplam sigortalı sayısında Eylül ayında 431 bin kişilik bir artış gerçekleşti. 2017 Mart ayındaki 505 bin kişilik artıştan sonra son 10 yılın en önemli istihdam artışlarından biri gerçekleşti.

• Yine 2019 yılında özellikle Haziran ayında 61 bin seviyesine kadar gerileyen aylık toplam konut satış rakamları Eylül ayında 147 bin seviyesine kadar yükseldi.

• İpotekli konut satışında ise, yine Haziran ayında 7 bin seviyesine kadar gerileyen aylık satışlar, Eylül’de 58 bin seviyesine ulaştı.

• Ekim ayında aylık otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 138 artarak yaklaşık 40 bine ulaştı.

• Ekonomik aktiviteye ilişkin önemli göstergelerin başında gelen Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 2018 Eylül ayında 42,7 seviyesindeydi. Bir yılsonunda 50 eşik değerine ulaştı ve bu değer paralelinde devam ediyor.

• 1 yıl önce Ekim ayında 75,2 seviyesinde olan ekonomik güven endeksi, bu yılın Ekim ayında yaklaşık %20 artarak 89,8 oldu.

• Eylül ayında yeni açılan şirket sayısı 7805 ile son üç yılın en yüksek Eylül rakamına ulaştı.

Son çeyreğin bu öncü rakamları da gösteriyor ki, inşallah yılı pozitif büyüme ile kapatacağız.”

“çok daha güçlü müjdeler veremeye devam edeceğiz”

Bu göstergelerin  daha bir başlangıç olduğunu belirten Bakan Albayrak, ekonomik gelişmeler ve yeni fırsatlar hakkında bilgilendirmede bulundu.Bunların  bir başlangıç olduğunu belirten Bakan Albayrak, “ Sizlere çok daha güçlü müjdeler vermeye devam edeceğiz” dedi. Bakan Albayrak konuşmasına şöyle devam etti: “Ekonomideki kazanımlarımızı, bu rahatlamayı iş dünyamıza, vatandaşlarımıza, toplumun tüm kesimlerine yansıtma irademizi her seferinde dile getiriyoruz. Geçen hafta istihdam odaklı kredi paketinin ve kurumsal faizlerdeki indirimlerin müjdesini vermiştik. Bugün de asgari ücretli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak modelimizin müjdesini verdik. Bunlar inşallah başlangıç. İnşallah çok daha güçlü müjdeleri vermeye devam edeceğiz” dedi.

“İVME paketimiz başarı ile yoluna devam ediyor”

İş insanlarına seslenen Bakan Albayrak devlet desteklerinden bahsetti. Sanayiciye, üreticiye kredi ve desteklerin devam edeceğini müjdeleyen Bakan Albayrak sözlerini şöyle tamamladı: “ Doğrudan sanayicimizi, esnafımızı desteklemek amacıyla kamu bankalarımız başta olmak üzere, farklı bankalarımızın da desteği ile devreye aldığımız kredileri hepiniz biliyorsunuz. Yine sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme için 3 kamu bankamız ile sunduğumuz İVME paketimiz başarı ile yoluna devam ediyor. Kullandırılan kredi toplamı 10 milyar TL’yi geçti. Üreticimize vereceğimiz destekle, üretim hedeflerimizle arzı güçlendirerek, üretimi artırarak, sanayicimize, üreticimize rekabet gücü sağlayarak büyümede de enflasyonda da hedeflerimize ulaşacağız. Bugün kamu bankalarımız ile, gelir idaresinden arkadaşlarımız ile buradayız. Buradan Ordu’ya geçeceğiz. Gittiğimiz her yerde, sanayicimizin, üreticimizin sorunlarını dinliyor. Çözümü yerinde üretiyoruz. Sizlerden beklentimiz, en zoru geride bıraktığımız bu günlerde, işlerimizi nasıl büyütürüz, kapasitemizi nasıl artırırız, farklı çekirdek faaliyetler nasıl başlatırız, dijitalleşmeye en iyi şekilde nasıl adapte oluruz bunlara kafa yormanız, bunlara çalışmanız. İnanın, sizlerin sahip olduğu potansiyeli, gerek destek ve teşviklerle, gerekse kendi aranızda kuracağınız işbirlikleri ile harekete geçirdiğimiz anda, bugün birilerinin burun kıvırdığı o yüzde 5’lik büyümeyi çok ama çok rahat elde ederiz.”

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Haber: Muzaffer ŞENSOY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner73