Ordu'da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nin ardından tartışmalar devam ediyor. İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, seçim takvimine ilişkin itirazlarını sürdürüyor. Kumru Adliyesi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Yılmaz ve beraberindeki heyet, iddialarını detaylandırdı.

Yılmaz ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, 4. gününde Kumru'da bir araya gelerek, seçim takvimine ilişkin itirazlarını dile getirdi. 30 avukatla birlikte 2229 sandıkta yapılan usulsüzlükleri incelediklerini ifade eden Yılmaz, özellikle güvenlik kamera kayıtları ve cep telefonu görüntülerindeki usulsüzlüklerin altını çizdi. Akkuş'ta sandık başkanının sandığı eve götürdüğü iddiasını gündeme getiren Yılmaz, Ünye'de ise sandıkların sabah 4'te seçim kuruluna teslim edildiğini öne sürdü.

YSK'ya, Emniyete, Adliyeye ve hakimlere seslenen Yılmaz ve Dervişoğlu, seçim sürecinde yaşananlarla ilgili detaylı bir inceleme yapılması gerektiğini vurguladılar. Yılmaz, "İptal edilen oyların yüzde yetmişinin İYİ Parti ve X parti olmasının tesadüf olmadığının altını çiziyorum" diyerek, seçimin yenilenmesi talebinde bulundu.

Ayrıca Yılmaz, aynı soy isme sahip 4 kişinin sandık tutanaklarının altında imzasının bulunduğunu belirterek, bu durumun ciddi bir usulsüzlük olduğunu ifade etti. Mazbata takvimine ilişkin de konuşan Yılmaz, "Şehrimizin üzerindeki karamsarlığı ve şaibeyi kaldıralım. Vatandaşın gönlünde ve sandıkta kazandığımız bu seçimi kaybetme gibi bir düşüncemiz yok" dedi.

Hukuki sürecin devam ettiğini vurgulayan İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu ise, seçim sürecini titizlikle takip ettiklerini ve kazanılmış bir seçimi entrikalarla başkalarına bırakmayacaklarını belirtti. Ayrıca Dervişoğlu, Van'da gösterilen duyarlılığın Ordu'da gösterilmemesini yadırgadıklarını ve bu konuda büyük bir gürültü çıkaracaklarını ifade etti. Son olarak tüm yetkililere görev çağrısında bulunan Dervişoğlu, "Ordululara siyasi köle muamelesi yapılamaz. Bu haksızlığın giderilmesine ilişkin tüm yetkilileri göreve davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Muhabir: İLKNUR AKÇAY