Öne Çıkanlar Muzaffer Şensoy oski Ordu KÖKENLİ DR.M.HİLMİ GÜLER

Bu haber kez okundu.

2019 yılının 3. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

“Kamu Yatırım Proje Sayımız 234”

2019 yılı 3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “İlimizde 2019 yılı sonu itibariyle 10 sektörde toplam 234 kamu yatırım projesi bulunmaktadır. Bu projelerimizin 120 adedi devam eden projeler iken, 11’i ihale, 34 adedi ise proje aşamasındadır. 15 adet projenin ihalesi yapıldığı halde henüz yer teslimi yapılamamış olup, 12 adet projenin ise yer teslimi yapılmış ancak henüz yapımına başlanamamıştır. Yıl içerisinde 42 ayrı projede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak, yatırımlar tamamlanmıştır” dedi.

İlimizdeki toplam 234 yatırım projesinin, 66 adedinin Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine ait olduğunu belirten Vali Yavuz, “Yatırım programında yer alan projelerimizin toplam bedeli yaklaşık 6 milyar 222 milyon TL olup, önceki yıllar harcaması 3 milyar 172 milyon TL’dir. 2019 yılı ödeneği 930 milyon TL olan yatırımlar için yıl içerisinde toplam 480 milyon TL harcama yapılmıştır. Yatırımcı kurum ve kuruluşların, devam eden projeleriyle bu yıl ve önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan projelerin hazırlıklarına, çalışmalarına ve ihalelerine zaman kaybetmeksizin başlamaları büyük bir önem taşımaktadır. Kamu yatırımlarının gerçekleştirilmesi ve hizmetlerin yapılması sırasında kamu kurum ve kuruluşlarının arasında işbirliği ve koordinasyon sağlanarak yardımlaşmanın arttırılmasında ve kaynakların daha etkin verimli ve tasarruflu kullanılmasında kurum ve kuruluş amirleri sorumluluk içinde görev yapacaklardır. İl koordinasyon kurulu toplantısında mülki ve mahalli yöneticiler tarafından dile getirilen koordinasyon ve işbirliği gerektiren hususlar ve alınan kararlar hakkında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafında gerekli iş ve işlemler zamanında yapılarak valiliğimize bilgi verilmesi gerekmektedir. Toplantımız ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olması temennileriyle çalışmalarınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.2019 Yılı Haziran ayı sonu itibariyle Sektörlere Göre Gerçekleşen Yatırımlar İse Şöyle;

Ulaştırma-Haberleşme sektöründe; tamamlanan 15, devam eden 37, ihale aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 53 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 5 Milyar 187 Milyon TL olup, bugüne kadar toplam 3 Milyar 70 Milyon TL harcama yapılarak %59,2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Eğitim sektöründe; tamamlanan devam eden 12, ihalesi yapılan 1 ve proje aşamasında 4 adet olmak üzere toplamda 19 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 152 Milyon TL’dir. Toplamda 92 Milyon TL harcama gerçekleştirilerek %60,5 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Tarım sektöründe; tamamlanan 1,devam eden 21, ihale aşamasında 4,ihalesi yapılan 6 adet proje olmak üzere toplamda 32 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 253 Milyon TL olup bugüne kadar 71 Milyon TL harcanarak %28 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Sağlık sektöründe; devam eden 3, ihale aşamasında 5, ihalesi yapılan 5,yer teslimi yapılan 7 ve proje aşamasında 7 adet olmak üzere toplamda 27 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 77 Milyon TL olup 19,2 Milyon TL harcanarak % 25 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Turizm sektöründe; tamamlanan 2, devam eden 18, yer teslimi yapılan 1 ve proje aşamasında 3 adet proje olmak üzere toplamda 24 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 24,8 Milyon TL olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 7,5 Milyon TL harcanarak % 30,2 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Enerji sektöründe; 1 adet devam eden ve 4 adet proje aşamasında olmak üzere toplam 5 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 37,5 Milyon TL olup bu projelere toplamda 514 Bin 335 TL harcanarak % 1,37 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Konut sektöründe; tamamlanan 4, devam eden 4, proje aşamasında 1 adet olmak üzere toplam 9 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 2,28 Milyon TL olan bu projelere toplamda 1,6 Milyon TL harcanarak % 70,2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

İmalat sektöründe; 1 adet tamamlanan ve 1 adet devam eden olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 6,2 Milyon TL olan bu projeler için bugüne kadar 4,36 Milyon TL harcama yapılarak % 70,3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Madencilik sektöründe; devam eden 1, adet ve proje aşamasında 1 adet olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 5 Milyon TL olup projeler için henüz harcama yapılmamıştır.

Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 17, devam eden 22, ihale aşamasında 1, ihalesi yapılan 3, proje aşamasında 14, yer teslimi yapılan 4 adet proje olmak üzere toplam 61 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 477,4 Milyon TL olan bu projelere toplamda 385,5 Milyon TL harcanarak % 80 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Toplantıda, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ilçelerinde yürütülen proje ve yatırımların son durumları hakkında bölge müdürlerinden detaylı bilgiler de aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.