Kürt İdris olarak bilinen İdris Özbir kimdir? Nerelidir? Kaç yılında vefat etti? İşte detaylar..

İdris Özbir (Kürt İdris) Kimdir?

Kürt İdris tam ismi ile İdris Özbir 1937 yılında Kars’ta doğmuştur.6 yaşında annesinin vefat etmesiyle Kürt İdris’i ve kardeşi Yusuf Özbir‘i  dedesi büyütmüştür.

İdris Özbir 1950’li yılların başlarında İstanbul’ taşınmaya karar vermişlerdi.Bu tarihten sonra adı Kürt İdris olarak anılmaya başlanacaktır.  İstanbul’a yerleşen Kürt İdris Aksaray’daki mekanlarda komi olarak çalışamaya başlamıştır.İstanbul’a geldiği ilk yıllarda hiç Türkçe bilmediği için lakabı ” Kürt İdris” olarak anılmaya başlanmıştır.  Kürt İdris barlarda bodyguardlık yapmıştır.Bu işinden dolayı birçok mafya babasıyla tanışma imkanı bulmuştur. 

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.21.05

Resmi kayıtlara göre işlediği suçlar   Suç örgütü yöneticiliği yapmak  Silahla tehdit Çek – senet işleri Ufak çaplı silah kaçakçılığı Arazi mafyacılığı -

Kürt İdris‘in Yunan kökenli olan Marika Özbir‘den Ali Özbir,Rüstem Özbir Murat Özbir,Doğan Özbir adında 4 erkek ve Kudret Özbir,Şafak Özbir adında 2 olmak üzere toplam 6 çocuğu vardır.Birinci eşinden de çocukları olduğu iddia edilmektedir.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.21.57

Kürt İdris’in oğlu Ali Özbir ünlü sunucu Esra Erol ile evlidir. Ayrıca kızı Şafak Özbir de ünlü oyuncu Mesut Akusta ile evlidir.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.22.18

Kürt İdris, Bülent Ersoy,Yılmaz Güney ve İbrahim Tatlıses olmak üzere birçok sanatçı ve siyasetçiyle dostluğu bilinmektedir.  İbrahim Tatlıses’i himayesine almıştır. Tatlıses, Özbir sayesinde birçok mafya liderini tanıma fırsatı bulduğu bilinmektedir.

Kürt İdris‘in müziğe ilgisi herkes tarafından bilinmekteydi. Çukur dizisiyle beraber İdris Koçovalı namıdiğer İdris Baba karakteri,Kürt İdris mi sorularını beraberinde getirmiştir.Kürt İdris‘in oğlu Ali Özbir senaristlerle görüşmüş bu iddiaları doğrulayarak İdris Koçovalı karakterinin Kürt İdris’in hayatından esinlendiğini açıklamıştır.  Çukur dizisinde İdris Koçovalı’nın Bülent Ersoy ile münasabeti Kürt İdris ile birebir örtüşmektedir.Zira Bülent Ersoy‘unda Kürt İdris‘e özel konser verdiği bilinmektedir.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.22.50

Yine sanat ve müzik tutkunu olan İdris Özbir’ in ünlü şarkıcı Bülent Ersoy’la birlikte birçok anısı bulunuyor. Bülent Ersoy için; ‘Bülent Ersoy yiğittir, eski zamanlarda Başkent Gazinosu’nda eğleniyoruz, yanımda iki profesör- üç milletvekili var,  polis mekana baskın yaptı, Bülent Ersoy yanıma gelip; ‘silahınız varsa verin saklayayım’ dedi, çok duygulandım, olsa da sana vermem deyip teşekkür ettim’ şeklinde bir anısını anlatmıştır.

Ayrıca dizide geçen İdris babanın uyuşturucuya karşı duruşu yine Kürt İdris’i işaret etmektedir.Çünkü Kürt İdris‘te yaşamı boyunca uyuşturucu işine girmemiş ve her zaman karşı duruşu ile bilinmektedir.

Avukatı Burhan Apaydın‘ın verdiği bilgilere göre Kürt İdris‘in bir tane hükmü vardı o da bir kavga sırasında meydana gelen cinayetten, diğer tüm davalarından beraat ettiğini açıklamıştır.  En son İstanbul DGM‘de yıldırma ve korkutma gücünü kullanarak çek-senet tahsilatı ile arazi ihtilaflarında aracılık yapmakla suçlanıp 8 ay hapis yatan Özbir, 10 Nisan 2001 tarihinde serbest bırakılmıştı.  Kürt İdris 19 Aralık 2002 yılında Sarıyer’deki evinde akciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir.Kürt İdris Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

65 yaşında hayatını kaybeden Kürt İdris’in cenaze törenine sanatçılar,siyasetçiler,devlet görevlilerinde aralarında bulunduğu birçok kesimden insan katılmıştır.

Editör: Ahmet Yıldız