Siber güvenlik şirketi Mysk tarafından yapılan incelemeye göre, Facebook, LinkedIn, TikTok ve X gibi popüler sosyal medya uygulamaları, iPhone kullanıcılarının gizli bilgilerine bildirim aracılığıyla erişebiliyor.

Telefon sahiplerinin bildirime tıklamamasının etkili olmadığı belirtilirken, bu uygulamaların kullanıcı deneyimini geliştirme amacı taşımadığı ifade edildi.

Mysk Inc. uzmanları, yapılan incelemeler sonucunda, bu bildirimlerin kullanıcı deneyimini iyileştirme amaçları taşımadığını ve kullanıcı verilerine ulaşmak için kullanıldığını tespit etti.

Aşırı sosyal medya kullanımı yalnızlık getiriyor - Son Dakika Haberleri

Teknoloji üzerine yayın yapan Gizmodo'ya konuşan Mysk, "Bu uygulamanın yaygın olarak kullanıldığını öğrenince şaşırdık. Bir bildirimi reddetmek kadar zararsız bir eylemin, uzak sunuculara çok sayıda benzersiz cihaz bilgisi gönderilmesini tetikleyeceğini kim bilebilirdi? Geliştiricilerin bunu talep üzerine yapabileceği gerçeğini düşündüğünüzde bu endişe verici bir durum" dedi.

Apple'ın gizlilik kurallarını ihlal etmediği belirtilirken, bu tekniğin hedefli reklamlar gönderilmesine imkan tanıdığı ve kullanıcı verilerini topladığı ifade edildi.

Rapora göre, Facebook bildirimleri IP adresleri, telefonun çalışma süresi ve boş bellek alanı miktarı gibi birçok detayı topluyor. Facebook, LinkedIn, TikTok ve X ise iddiaları yalanladı.

Editör: Ahmet Yıldız