Düzce Belediyesi tarafından ‘şehrin kalbinde büyük dönüşüm’ sloganıyla başlatılan Cedidiye Kent Meydanı Projesi’nde yeni bir aşamaya geçildi. Projenin birinci etabının uygulandığı cami ve ticarethanelerin bulunduğu bölümde zemin yenileme çalışmaları başladı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün vizyon projelerinden biri olan ve şehrin ikinci büyük meydanına tarih ve mimari açıdan estetik kazandırmak üzere yürütülen Cedidiye Kent Meydanı Projesi sürüyor.

Cedidiye Cami ve meydanındaki yenileme çalışmalarının birinci etabında, caminin karakteristik özelliğini yansıtan taş dokuya ve cami mimarisine uygun şekilde inşa edilen bedesten tarzındaki ticarethanelerin yapımı tamamlanırken, minareler başta olmak üzere caminin içinde ve dışında yürütülen restorasyon çalışmaları ise sürüyor.

Proje dahicami ve ticarethanelerin yer aldığı kuzey bölümünde zemin yenileme çalışmasına başlandı. İş makineleri tarafından sökme işlemleri yapılan meydanın zeminine, kent estetiği ile uyumlu kaymaz özellikli granit taş döşenecek. Ayrıca ticari ve ibadet alanlarını birbirinden ayıracak yeşil alanlar oluşturularak bitkilendirme de yapılacak.

Projenin tamamlanması ile Cedidiye Meydanı hem Millet Bahçesi ve İstanbul Caddesi ile bütünlük oluşturacak, hem de Düzce nezih ve tarihiyle uyumlu yeni bir meydana kavuşmuş olacak.

Kaynak: iha