Öne Çıkanlar Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı kpss burhan engin Başöğretmen Anadolu Lisesi Müdürü Hasbi Tut oski

Bu haber kez okundu.

KÖSTEBEKGİLLER AİLESİ ORDU’YA GELİYOR

17 Aralık Çocukların Günü Olacak

Talip KOCAKOÇ/YENİDÖNEM

TRT Çocuk kanalında reyting rekortmeni olan “Köstebekgiller” adlı çizgi dizi, tiyatro sahnesinde. Oyun,17 Aralık 2017 Pazar günü saat 12:00 ve 14:00’te Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelencek. Çocuklar gülsün, eğlensin; bir gününüzü çocuklarınızla tiyatroda geçirin. Haydi tiyatroya.

Çocuk Tiyatroları?

Çocuk tiyatroları geçmişten günümüze, çocukların eğitiminde ve kişisel gelişimlerinde çok önemli ve güvenilir bir yere sahip olmuştur. Birkaç saatlik zaman dilimi içerisinde çocuklara farklı dünyaların kapılarını açan, onların kaliteli vakit geçirebilmelerine olanak sağlayan tiyatrolar, bu yönüyle anne-babaların da etkinlik listelerinin her zaman başını çekmektedir.

Çocuklara Özgüven Duygusu Kazandırır

Çocuk tiyatrosu; çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan çocuklar başta olmak üzere genel olarak tüm çocuklara özgüven duygusu kazandırır. Bir tiyatro oyununda çocuklar birlikte gülüp eğlenirler, birlikte öğrenirler... Çocukların sahnede oyun seyretme deneyimleri arttıkça bu durum onların sosyal davranışlarına da yansır. Başkalarıyla daha iyi geçinme, çevreyle daha güçlü bir bağ kurma, kendine güven, uyum sağlama ve cesaret gibi konularda
kendilerini geliştirirler.

Çocukların gözlem yoluyla öğrenmesini sağlar

Tiyatroda sergilenen oyunlarda çocuklar, gözlem yoluyla öğrenmektedir. Oyun esnasında kendini oyunun akışına bırakan ve bir anlamda oyunun bir parçası olan çocuklar, sahnedeki oyuncuları model alır ve onlarla empati kurar. Bunun bir sonucu olarak oyunun çocuklara vermek istediği mesaj gözlem yoluyla öğrenilir ve hayata aktarılır. Çocuklar duygu ve düşüncelerini daha akıcı bir dille ve daha etkin bir şekilde ifade ederler. Gözlem yoluyla öğrenmenin bir başka artısı da çocuklarda dikkat, algılama, konuşma, dinleme gibi becerilerin gelişmesine önemli bir katkı sunmasıdır.

Korkularıyla başa çıkabilmeyi öğretir

Yapılan araştırmalarda tiyatronun, modelleme yoluyla öğrenmeye etkisinin çok önemli başka faydaları da tespit edilmiştir. Bunlardan en önemlisi, fobi türündeki tepkilerde görülen azalmadır. Çocuklar tiyatro oyunlarında kimi zaman korktukları bazı nesnelerle karşı karşıya gelebilmektedir. Oyun içerisinde, doktor, karanlık, köpek, fare gibi korkulan bu nesneler ile kurulan ilişki, onların bu fobilerinin azalmasına katkı sağlamaktadır. Başka bir ifadeyle, kendi dünyalarında fobi nedeni sayılabilecek bazı nesneler, tiyatro ile çok farklı bir anlam kazanabilir. Bu da doğal olarak çocuğun o nesneye bakış açısını değiştirebilir.

Eleştirel düşüncenin temellerini atar

Eleştirel düşünce, yaşam deneyiminden ve gözlemlerden yola çıkılarak kazanılır. Çocukların eleştirel düşünme becerisi kazanmasında tiyatronun payı çok büyüktür. Çünkü çocuklar okullarda daha yarışçı, sınav veya puan odaklı bir eğitim alırlar. Böyle bir sistemde bilgiyi direkt olarak edinirler, ancak edindikleri bilgiyi eleştirel bir süzgeçten geçirebilecek zamanı genellikle bulamazlar. İşte tiyatronun eğitici tarafı ve eleştirel düşünceye olan katkısı bu noktada daha da ön plana çıkmaktadır. Tiyatro deneyimi yaşayan bir çocuk eleştirel düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi hayatın her alanında faydalanacağı becerilerini geliştirir.

Topluma sağlıklı ve faydalı bireyler kazandırır

Tiyatroda seyredilen her oyun çocuklara, hayata dair farklı konularda yeni şeyler öğretmekte, onların kişisel gelişimlerine doğrudan katkı sağlamaktadır. Tiyatro çocuklara yaşadığı toplumun bir üyesi olma bilincini aşılar. Olaylara farklı açılardan bakabilme becerisi kazandırır. İşbirliği ve dayanışmayı öğretir. Estetik algıyı geliştirir ve sanata olan ilgiyi arttırır. Çocuğun duygusal gerginliklerden uzaklaşmasına ve bireysel sorunlarına çözüm üretmesine yardımcı olur. Işık, ses ve sahne düzenlemesi ile onların farklı duyularına hitap eder.

Sanata ve topluma değerli bir katkı: Jest Çocuk Tiyatrosu

Topluma sanatla katkı sağlayan projeler üreten Jest Tiyatro, bu yaklaşımından yola çıkarak kurduğu Jest Çocuk Tiyatrosu ile 4. sezonuna perdelerini açtı. Jest Çocuk Tiyatrosu, çocukların sosyal gelişimine katkı sağlamayı ve sağlıklı beslenmenin önemi hakkında toplum bilinci oluşturmayı hedefliyor. Şimdiye kadar 47 ayrı sahnede toplam 87 oyun olarak sahnelenen ve 10 binden fazla çocuğa ulaşan Jest Çocuk Tiyatrosu, 2017-2018 tiyatro sezonunda da çocuklara ve ailelerine ulaşmaya devam ediyor.

17 Aralık 2017, saat 12:30 ve 14:00’te Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde sergilenecek oyunun biletleri Ordu Berona Ayakkabı’da satışa sunulmuştur. Bilgi: 0452 2253145

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.