Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Sosyal ve Politik Bilimler Enstitüsü (ISFI) tarafından ‘Fahri Profesörlük’ unvanı verildi.

Bu kapsamda yapılan fahri profesörlük töreni, ISFI Rektörü Dr. Muzaffar Ahmedov Bo’riboyevich’in takdim konuşması ve cübbe giyme ritüeli eşliğinde gerçekleşti. Törende Rektör Ünal’a, OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Mustafa Said Kurşunoğlu eşlik etti.

Törende konuşan Dr. Muzaffar Ahmedov, Özbekistan – Türkiye ilişkilerine verdikleri önem çerçevesinde Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden OMÜ’nün Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı ağırlamaktan onur duyduklarını ve verilen fahri profesörlük beratı ile birlikte iki kurum arasında bilimsel iş birliği ve birlikteliği güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise gösterilen teveccühü çok değerli bulduğunu belirterek, dost ve kardeş iki ülkenin üniversiteleri arasındaki mevcut iş birliğini her alanda desteklemekten mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Ortak akademik, eğitimsel, sosyal, kültürel etkinlik ve projelerle Türk dünyasının gönül bağının güçlenmesi ve daha da yakınlaşması adına her zaman aktif olacaklarına işaret eden Rektör Ünal, layık görülen bu unvan için Rektörü Ahmedov ve tüm ISFI yönetimine şükranlarını sundu.

İş birliği protokolü de imzalandı

Tören çerçevesinde iki üniversite arasında değişim ve iş birliği protokolü de imzalandı.

Törene; ISFI rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.

Kaynak: iha