Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) 28 Haziran 2024 itibariyle Türkiye'nin gri listeden çıkarıldığını duyurdu.

FATF, 2021 yılında Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı gerekçesiyle aldığı gri listeden çıkardı. Bakan Şimşek, X'ten 'Başardık' mesajını Türk bayrağı emojisiyle beraber paylaştı ve Gri listeden çıkarıldığını ilan etti.

Şimşek'in paylaşımında kısa süre sonra Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) 28 Haziran 2024 itibariyle Türkiye'nin gri listeden çıkarıldığını duyurdu.

Gri Liste Nedir? Hangi Ülkeler Gri Liste İçerisinde Yer Alıyor?

Gri liste, Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force- FATF) tarafından kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede yetersiz kalan ülkelerin yer aldığı bir listedir.

Gri listedeki ülkeler, uluslararası finansal sistemde daha sıkı denetim ve incelemelere tabi tutulur. Bu ülkelere yabancı yatırımların azalmasına ve ekonomik faaliyetlerin olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

Türkiye'nin de Ekim 2021 tarihinde dahil olduğu bu listede: Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen, Zimbabve, Ürdün ve Mali gri listede bulunuyor.

Editör: Gülüşan Tuğran