CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, arıcı tulumu ile Meclis kürsüsüne çıkarak sahte bal üretimine ve arıcıların yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Adıgüzel, ülkemizin zengin florası ve arı ırkı çeşitliliği sayesinde dünyada 2. sırada bulunmasına rağmen, sahte bal ve artan üretim maliyetleri nedeniyle arıcılık sektörünün son üç yılda ciddi bir kriz yaşadığını belirtti.

Ülkemizdeki arıcıların sayısının azalması ve sektörden kopuşların artmasıyla ilgili endişelerini dile getiren Adıgüzel, arıcılık sektörünün başlıca sorunlarını şu şekilde sıraladı:

2023 Temmuz ayında 1 kg balın maliyetinin 127 lira olduğunu ancak şu an 200 liranın üzerine çıktığını ifade eden Adıgüzel, kovan başı 60 lira destek verilmesinin yetersiz olduğunu vurguladı.Ülkemizde 9 ay boyunca arıcılık yapılabildiğini belirten Adıgüzel, gezginci arıcıların %75'inin yoğun bir seyahat temposunda olduğunu ve bu nedenle mazot desteği gibi desteklerin sağlanması gerektiğini söyledi.Arı konaklaması ve meralarda arıcılık yapılmasının yasak olması gibi sorunlara da değinen Adıgüzel, bu konularda düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı.Sahte bal üretiminin arıcılık sektörünün en önemli sorunu olduğunu belirten Adıgüzel, Türkiye'nin sahte bal cenneti haline geldiğine dikkat çekti ve bu durumun arıcıları üretimden vazgeçmeye teşvik ettiğini dile getirdi.

Adıgüzel, çözüm önerileri olarak maliyetlerin dikkate alınarak bal alım taban fiyatının belirlenmesi, sözleşmeli üretim modeline arıcılığın dahil edilmesi, balın kayıt altına alınması gibi adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Arıcı tulumunu Meclis kürsüsünde giyerek konuşmasını sürdüren Adıgüzel, bu durumun bir arıcının emeğinin ve alın terinin resmi olduğunu belirtti. Arıcıların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini Meclis'e taşıyan Adıgüzel, Ordu'daki ve Türkiye genelindeki arıcıları temsil ettiğini ve sağlıklı bal tüketimi hakkı olan herkes için mücadele ettiğini vurguladı.

Editör: Gülüşan Tuğran