Altınordu’da, Tarihi Çarşamba pazarına bu hafta vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Market fiyatlarının bir alt seviyesinde olan Pazar fiyatları, vatandaşların haftalık alışverişini gerçekleştirmesi için fırsat sundu.

Meyve Tezgahları Pazarı Renklendirdi

Pazarda bu hafta en çok ise, meyve çeşitlerinin tezgahlarda yer aldığı gözlemlendi. Yaz meyvelerinin boy göstermesi ile birlikte vatandaşların ilgisi yoğun olurken, kimi vatandaş ise “meyveler çıktı ama bizim almaya gücümüz yok” dedi.

Ordu’nun en eski pazarlarından olan pazarda bu hafta sebze fiyatları; “yeşil biber kg 30 TL, sivri biber kg 50 TL, patlıcan kg 25 TL, bezelye kg 25 TL, havuç kg 25 TL, fasulye kg 60 TL, soğan kg 15 TL, salatalık kg 20 TL, domates Kg 20 TL, kabak kg 30 TL, patates kg 17,5 TL” şeklinde yer alırken meyve fiyatları ise; “muz kg 50 TL, kiraz kg 60 TL, elma kg 30 TL, yeşil erik kg 70 TL, şeftali kg 40 TL, nektari kg 40 TL, çilek kg 70 TL, kayısı kg 30 TL, muşmula (yeni dünya) kg 30 TL, dağ çileği 250 gram 300 TL” olarak yer aldı. 

“Artık Yarımşar Kilo Satıyoruz”

Pazar esnaflarından Muharrem Palavar, ürünlerin günlük ve taze olduğunu belirtirken, havaların güzel olması, ürün çeşitliliği ve market fiyatlarına göre fiyatların daha düşük olmasından dolayı, bu hafta pazarda vatandaşlardan yoğun talep olduğunu ifade etti. Ekonomik olarak bir müşterinin eskisi gibi tek üründen 3-5 kilo alma döneminin sona erdiğini dile getiren Palavar, “artık vatandaşlar bir şey alırken korkarak yaklaşıyor. Önceden 3-5 kilo soğan, patates alan olurdu şimdi yarım kilo 1 kilo olarak bütçesine göre hareket ediyor” dedi.

“Bütçemiz Yetmiyor!”

Mutfak eksiklerini görmek için her hafta pazara geldiğini söyleyen Ayşe Gülenç ise, “fiyatlar markete göre uygun ama yine de bizim bütçemizi zorluyor” dedi. Gülenç, “ben engelliyim, aldığım bir engelli maaşım var. İki oğlum var küçük olanı da engelli. Evimiz kira, eşimin çalışmaya eskisi gibi gücü yok. Meyve alayım dedim ama önceliğim sebzeden yana olduğu için bu hafta da meyve alamayacağım gibi duruyor. Artan 3-5 kuruş olursa oğlumun canı kiraz çekti, belki yarım kilo ondan alırım. Bu ekonomik zorluk nereye kadar gider bilmiyorum ama market Pazar fark etmiyor her şey bizim cebimizi yakıyor” diye konuştu.

Editör: Ahmet Yıldız