Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Tanıtım Programı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına koşarak sarılan öğrencinin, sosyal medya fenomenleri Nihal ve Bahar Candan'ın kardeşi Z.S. olduğu ortaya çıktı. Z.S., Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ablaları için yardım istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kendisine "Arkadaşlarımız bakacak, yapılacak bir şey varsa" yanıtını verdi.

Program Detayları
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran Cuma günü İstanbul Ataşehir'deki Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi'nde düzenlenen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Tanıtım Programı'na katıldı. Program sırasında öğrencilerle bir araya gelen Erdoğan'a doğru koşan bir öğrenci önce sarılmış, ardından elini öpmüştü. Bu öğrenci, "suç örgütüne üye olmak", "dolandırıcılık" ve farklı suçlardan yıllarca hapis cezası istenen sosyal medya fenomenleri Nihal ve Bahar Candan'ın kardeşi Z.S. olduğu öğrenildi.

Z.S.'nin Açıklamaları
Z.S., ablalarına haksızlık yapıldığını iddia ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardım istediğini belirtti. Z.S., Erdoğan ile olan diyaloğunu şu sözlerle anlattı:
"Bütün bunları Cumhurbaşkanı'mıza anlattım. Gözümün içine bakarak, tek tek dinledi. Çok teşekkür ederim. Elinden geleni yapacağını söyleyerek 'arkadaşlarımız bakacak, yapılacak bir şey varsa' dedi. Çok çok mutluyum. Sonra başka bir başka arkadaşına yönlendirdi. O da bütün bunları dinledi, o da ilgileneceğini söyledi."

Hapis Cezası İstemi
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Alisya Bahar Candan ve ablası Gülnihal Çiçek'in de aralarında bulunduğu 22 şüpheli hakkında "suç örgütüne üye olmak", "dolandırıcılık" ve diğer suçlardan iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, Alisya Bahar Candan için 14 yıldan 44 yıla kadar, Gülnihal Çiçek için ise 8 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Editör: Gülüşan Tuğran