Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalarıyla engelli bireylerin hayatına dokunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Engelli Hizmetleri Birimi tarafından engelli vatandaşlara yönelik olarak açılan ücretsiz E-KPSS kursunda sınava girecek adaylara sınav stresi ve kaygı durumuyla başa çıkabilmeleri amacıyla seminerler düzenleniyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmalarını sağlamak ve istihdam imkanlarını artırmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda başlatılan ücretsiz E-KPSS kursu yoğun katılımla gerçekleştiriliyor. Program ile engelli bireylerin öğrenme ihtiyaçlarına ve sınav stratejilerine odaklanıp bireysel gelişimlerini destekleyerek istihdam imkanlarını artırmayı hedefliyor. Canik Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen kurslarda öğrenciler engel türlerine göre gruplanarak haftanın dört günü eğitim alıyor. 28 Nisan’da gerçekleştirilecek sınav öncesinde adaylara ayrıca sınav stresi ve kaygı durumuyla başa çıkabilmeleri adına belirli periyotlarda seminerler veriliyor. Uzman psikolog tarafından verilen seminerde adaylara yaşadıkları duygu durumlarıyla alakalı farkındalık sağlanarak stres ve kaygı gibi durumlarla nasıl başa çıkabilecekleri anlatılıyor.

Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Birim Sorumlusu Çağla Yücel, “Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Birimi olarak E-KPSS kursumuz hızla devam ediyor. Şu anda 53 öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimiz haftanın dört günü ders görüyorlar. Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmaları, adaptasyonları ve istihdamına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında sınava kadar E-KPSS kursumuz devam edecek. Sınava kadar olan süreçte E-KPSS öğrencilerimize diyetisyen, psikolog, fizyoterapi hizmetleri veriliyor. Aynı zamanda öğrencilerimize test kitabı alma imkanı da sunduk. Engelli bireylerimizin her türlü ihtiyaç ve taleplerini karşılamak için onların daima yanındayız” diye konuştu.

Kaynak: iha