Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, kendisine yönelik iftiralar nedeniyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

İki sezondur sarı kırmızılı kulüpte önemli işlere imza atan Erden Timur, camia içerisinde kendisine yönelik saldırılar olduğunu ve 'artık tutunacak dalı kalmadığını' söyledi.

"Galatasaray'da tiyatro yapanlar var" diyen Timur, ayrılık kararında Fenerbahçe ile yaşadığı gerilimin etkili olmadığını dile getirdi. Basın toplantısında önemli açıklamalar yapan ve Galatasaray camiasına sitem dolu sözler sarf eden Erden Timur, şu ifadeleri kullandı:

"Şampiyonluktan sonra da kutlama sevinci vardı. Limon sıkmak istemedim ve cuma günü yazılı şekilde açıklayacaktım. Perşembe günü başkanımızla transfer toplantısı oldu. Orada bir şeyler konuşuldu. Sponsorluk meselesi de var takip ettiğim. Cuma akşam bilinçli bir sosyal medya kampanyası başladı, neticesinde basın toplantısı yapmaya karar verdim. Konu şuna döndü; nazlandı, şöyle oldu, böyle oldu. Onun öyle olmadığını da ifade edeceğim. Şampiyonluk gününe kadar kimse böyle bir şey söyleyemezdi."

"Ağladığımda Kocaman Adamdım"

İnsanlığın en önemli mayası, duygusu, değerleridir. Veya doğal duygularıdır. İnsanlar da genelde bağı bu şekilde kurar. Galatasaray taraftarlığı da böyle. Önce duygusal bağ, sonra değerlerle birleştirdiği noktalardır çoğu insan. En son Galatasaray yenilince ağladığımda kocaman adamdım. Rasyonel bir şey değil. Rasyonalize edebildiğin tek şey, değerler. Taraftar olarak Galatasaray'a bağlıyım, o şekilde geldim, görevimi devam ettirmeye çalıştım. Nasıl izah edebilirim bilmiyorum ama normalde bu kadar yapılan iftiraya, samimiyetsizliğe, Galatasaray terbiyesi içerisine kendi edebim dahilinde anlatabilirim. Ben insan olarak da bu tip şeylere duyarlı olunması gerektiğini düşünüyorum. Belki normal ben, haksızlığa çabuk tepki koyan, toplumsal bir yanlış varsa orada durmayan, çevreme başka birisini bile almakta zorlanıyorum, çıkar ilişkilerinden dolayı. Belki 1 ay, 2 ay sabredebileceğim bir yerde, son 13-14 ayı aşkındır devam eden yoğun, planlı, kasıtlı, her noktasında yüzlerce kişi tarafından yapılan, binlerce insana ulaşan haksız demeye dilim varmıyor, kasıtlı organize iftiralara 14 aydır dayanmamın tek sebebi Galatasaray” dedi.

“Tutunacak Dalım Kalmadı”

"Başka tutunacak dalım kalsa hiçbir şekilde bu kararı almazdım. Aylarca sürdü bu iş. Son 7 ay özellikle çok yoğunlaşarak. Herkesi tek tek çağırarak. Ne yaptığımı ben de bilmiyorum. Söylenen şeyler çok ağır. Ne arsızlığımız, hırsızlığımız, namussuzluğumuz, komisyonculuğumuz... söylenebilecek hiçbir şey kalmadı. Taraftar bırakmamamı istiyor, ben de bırakmayı istemiyorum. Ama hiçbir dal yok."

Romantik Olmayalım Ayağımızın Tökezlemesine Bakıyorlar

"Camiaya söylüyorum, böyle konularda romantik olmayalım. Bu kadar şeye emek vermişiz. Bir ayağımızın tökezlemesine bakıyorlar. Arkamda bu kadar taraftar olmasa, çünkü bir gündür yapılmıyor, aylardır yapılıyor. Kimse yazamıyor. Yazarsa karşısına kamuoyu baskısı çıkar diye. Onların

Maalesef Ayrılıyorum"

"Bundan sonra ne yaşanır onu da bilmiyorum. Bu konular nereye gider bilmiyorum. Sürekli Erden Timur konuşuluyor, bundan da rahatsız oluyorum. Galatasaray devasa bir camia. Bizler deryada bir damlayız. Bu kadar büyük camiada bir insanın hiçbir önemi yok. Belki de bırakmam için de yapılmış olabilir. Tüm bu yaşananlardan sonra yapabileceğim hiçbir çare kalmıyor. Tutmayı düşündüğüm tüm dallar kırıldıktan sonra, maalesef ayrılıyorum."

"Icardi gelirken, 40 milyonluk teklife rağmen geldi. Menajeri, herkes söyledi. 'Galatasaray'da 1 sene bunu yaşadın devam ettir, yine teklif gelir' dedi. Mauro çok özel bir insan. Duygusunu anlar insanın. Benim sürekli arkamda durur, vefa gösterir. Böylesi çok çok az insandır. Gerçek sahiplenmeyi Icardi'de yaşadım. Rakamsal boyutu farklıdır, şudur budur, o kararı da geçen sene büyük özveriyle verdi. Öyle olacağını düşünmüyorum."

'Icardı'nin Ayrılacağını Düşünmüyorum'

Erden Timur, Di Marzio'nun iddiasına düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. Timur konuyla ilgili şöyle konuştu: "Icardi, Suudi Arabistan'daki teklifi reddederken 'Galatasaray 1 yıl sonra seçime gidiyor' denildi ve böyle geldi. Mauro çok özel bir insan. Sürekli benim arkamda durup vefa gösteren çok az kişiden biri Mauro Icardi'ydi. O kalbinin göstergesi. Ben ayrılacağını düşünmüyorum. Geçen sene de bu kararı çok özveriyle verdi. Ayrılacağını düşünmüyorum.

Erden Timur kimdir? Nerelidir? Serveti ne kadar?

Erden Timur, 16 Kasım 1981 tarihinde Mersin’de doğdu. Üniversiteden sınıf arkadaşı Emine Timur ile evli olan Erden Timur, Ala Bade adında bir kız ve Yusuf Kenan adında bir erkek çocuk babasıdır. Galatasaray'a verdiği önemli desteklerle dikkat çeken Timur, Emre Akbaba ve Radamel Falcao transferlerinde kulübe ciddi maddi destek sağladı.

2000 yılında Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olan Erden Timur, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak avukatlık diplomasını aldı. Daha sonra London School of Economics’te ekonomi yüksek lisansına başladı ancak babasının rahatsızlanması nedeniyle eğitimini yarım bırakarak üçüncü ayda Türkiye’ye döndü.

Projelerinde patenti kendisine ait olan foldhome konseptini uyguladı. Forbes 2020 verilerine göre 400 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 100. insanıdır.

Editör: Gülüşan Tuğran