Herkesin merak ettiği o soru cevaplandı! İşte seçimlerde oy kullanmamanın cezası

Türkiye, 4 gün sonra 5 yıl boyunca kentlerine, ilçelerine hizmet edecek belediye başkanlarını seçmek için sandıklara gidiyor. Seçim öncesi vatandaşların aklında birçok soru işareti bulunurken en merak edilende özellikle seçimlerde tarafsız olan kişilerin sandığa gitmeme durumunda herhangi bir cezaya tabi olup olmayacakları.

Seçimde oy kullanmamanın cezası var mı?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak her vatandaş için yasal bir zorunluluktur. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda oy kullanma yükümlülüğü olan kişiye cezai işlem uygulanmaktadır.

2023 yılında 300 lira olarak değişti

Oy kullanmama cezası ilk olarak 2010 yılında yapılan açıklama ile 22 TL olarak duyurulmuştu. Diğer yandan 2023 yılında yapılan genel seçimlerde ise bu miktar güncellenerek oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene YSK tarafından ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapılıyor.

Seçimde kimler oy kullanamaz?

Öte yandan seçimlerde oy kullanamayacak olan kişiler ise, kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlar nedeniyle cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacak.

Editör: Cüneyt Karaoğlan