Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, yaptığı açıklamada sağlık çalışanları ve hasta güvenliğini tehdit eden davranışlara dikkat çekti.

Başkan Zengin, son dönemde meslek onurunu ayaklar altına alan bazı kişilerin sosyal medya paylaşımlarının sağlık meslek mensuplarının itibarını zedelediğini vurguladı.

Fatih Galender Zengin, "Son dönemde kendini fenomen olarak adlandıran bazı kişiler, mesai saatleri içerisinde memur ahlakına yakışmayan Instagram üzerinden yayınlar yaparak maddi kazanç sağlıyorlar. Bu kişiler arasında spiritüel faaliyetlerde bulunanlar, hastane eczanesinden ilaç çalanlar, hastalara hakaret edenler, hasta ile boks maçı yapanlar ve yoğun bakımda hastalara kura ile bakanlar var. Bebek yoğun bakımlarda tepinmek gibi kabul edilemez davranışlar sergiliyorlar. Bu kişiler bizim meslektaşımız olamaz" dedi.

Bu tür videoların sağlık meslek mensuplarının mesleğinin zedelenmesine ve itibarsızlaşmasına sebep olduğunu belirten Zengin, "Halkımızı olumsuz etkileyen bu videolar sonrası yapılan yorumlarda sağlık meslek mensuplarına alenen hakaret edilmekte ve tıp mesleği aşağılanmaktadır. 'Memur ne iş yapıyor, video çekmekten başka?' algısı oluşturulmaktadır. Bu durum, halkımızın gözünde mesleğimizin zedelenmesine, itibarsızlaşmasına ve sağlıkta şiddete sebep olmaktadır," diye konuştu.

Fatih Galender Zengin, bu tür davranışların sağlık çalışanlarına yönelik tehlikeli bir algı yarattığını belirterek, "Halkımız bize emanettir, bu kişilere değil. Bu tür videoları çeken ve paylaşan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Mesleğimize saldırı niteliğindeki bu ve benzeri paylaşımlara karşı tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz," ifadelerini kullandı.

Zengin, açıklamasının sonunda bu tür davranışların tespit edilerek, sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın yapılması ve cezalandırılmaları için kamu davası açılmasını talep etti.

Editör: Gülüşan Tuğran