Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında önemli bir adım attı. Bakanlık, sahte fatura düzenlenmesi yoluyla gerçekleştirilen vergi kaçakçılığını engellemek amacıyla harekete geçti.

Bakanlık yetkilileri, 17 milyar TL'lik sahte fatura tespiti için 50 ilde 5 bin 100 mükellefin inceleneceğini açıkladı. Bu kapsamda, 230 vergi müfettişi sahte fatura şüphesi bulunan işletmelere yönelik detaylı incelemelerde bulunmak üzere sahaya indi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla başlatılan bu inceleme süreci, organize vergi kaçakçılığına karşı yeni bir yol haritası belirlemenin de bir parçası olarak görülüyor.

Mücadele kapsamında, kurumlar arasındaki koordinasyonun artırılması ve güçlendirilmiş inceleme süreçlerinin başlatılması da öne çıkıyor. Bu çerçevede vergi dışında kara para aklama faaliyetlerine ilişkin de detaylı incelemelerin yapılacağı belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu adımıyla, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir ivme kazanılması ve vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Editör: Gülüşan Tuğran