Ordu Fen Lisesi Müdürü Turgay Türkmen, öğrencilere cemaat kitaplarını dağıttığı iddiaları üzerine görevinden alındı. Türkmen, Nuriye Halit Çebi Özel Eğitim Meslek Lisesi'ne müdür olarak atanırken, Ordu Fen Lisesi Müdürlüğü'ne vekaleten Nuran Aksu getirildi.

Turgay Türkmen, geçtiğimiz aylarda öğrencilere Işık Cemaati'ne ait kitapları dağıttığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Bu durum, CHP Milletvekilleri Seyit Torun ve Mustafa Adıgüzel tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşınmıştı. Milletvekilleri, Türkmen'in bu davranışının Anayasa'ya ve Milli Eğitim Temel Kanunu'na aykırı olduğunu belirtti.

Eğitim-Sen Ordu Şubesi de, okul müdürünün görevini kötüye kullandığını vurgulayarak Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak, Altınordu Kaymakamlığı, Türkmen hakkında soruşturma açılması için izin vermemişti.

Turgay Türkmen, 2019 yılında başladığı Ordu Fen Lisesi Müdürlüğü görevinde beş yılı geride bırakmıştı ve görev süresinin dolmasına üç yıl daha vardı. Yeni atama kararıyla birlikte, Türkmen Nuriye Halit Çebi Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde görev yapacak.

Editör: Ahmet Yıldız