Bankalar her kredi kartı çekiminden esnaftan %4 tutarında bir komisyon ücreti kesiyor. Bu durumdan en çok etkilenen esnaf kesimi oluyor. Bu konu hakkında Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Erdoğan Akyürek’e ve esnafa bu konu hakkındaki düşüncelerini sorduk.

Yusuf Zavalsız; Bankalar 100 liralık bir ürünün 4 lirasını kesiyorlar. Bu durum açıkçası bizi zorluyor. Bankalar komisyon kesmesin diye insanları nakit para vermeye teşvik ediyoruz.  100 liralık bir ürünü 95 liraya bırakıyoruz. Kurumsal firmalar gibi 100 liralık ürünü kredi kartına 105 lira yapmıyoruz. Genellikle nakit para alamaya çalışıyoruz nakit parası yoksa da aynı fiyata veriyoruz. Üzerine ekleme yapmıyoruz.

Ferit Şahin; Biz mal satmakta zorlanıyoruz. Üzerine komisyon koymak zorunda kalıyoruz. Burada da insanların alım gücü düşüyor. Komisyondan kaçmak için IBAN yoluyla isteyenlere yeni düzenleme geldi artık insanlar onu da yapamıyor. Bu konuda devletin bir çalışma yapması gerekiyor. Küçük esnafı korumalı. Bu komisyon ücretine bir çare bulunmalı.

Esnafın eskiden sıcak paralarla dönerken şu an sıcak kartlarla döndüğünü dile getiren Akyürek ;“Toplum olmazsa esnaf olmaz Esnaf olmazsa toplum olmaz”

Şu anda da enflasyonu önlemek adına devletimizin, aldığı yeni kararlar da taksitli alışverişler, kredi kartlarından azaltılması, bunlar tabi isterseniz hep arka arkaya zincirleme sıkıntılar getiriyor tüketicimize veyahut da kişilere. Tabi bundan da en büyük etkilenen de bizim esnafımız olmuş oluyor. Çünkü şu anda eskiden hep böyle küçük sıcak paralarla dönen kesim diye tabir ederdik biz kendi esnafımıza ama şimdi öyle değil. Şu anda sıcak kartlarla dönen bir esnaf kesimiz. Şimdi bunun da önünü kesersek kredi kartlarıyla alışveriş ederken şimdi vatandaş ne diyor? Ben, kardeşim diyor şimdi tutup %4 veyahut da 4 nokta küsur karta diyor her şeyi ödeyeceksem neden bu alışverişi yapayım çünkü aldığı fiyat 5 kuruşsa 7'ye çıkıyor veyahut da 6 nokta küsura çıkıyor. O anlamda bizim esnafımızı çok aşırı bir şekilde bu etkileyecektir ve yani piyasayı hareketlendirmekten ziyade durdurmuş olacaktır. Bu sefer de ne yapacaksınız? İşte önlem arayacaksınız isterseniz. Bu dediğimiz gibi post makinelerinin alışverişlerindeki bankaların aldığı komisyonlar ve kredi kartlarına yapılan işlemlerin mutlaka bir düzenleme getirilmesi lazım. Yoksa bizim esnafımızın hali de harap olur, tüketicimizin hali de harap olur. Toplum olmazsa esnaf olmaz, esnaf olmazsa toplum olmaz.

 

“İban kiralayanlar devletten çalıyor”

İban yoluyla para isteme konusunda bizim küçük esnaf kesiminde o çok fazla geçerli değil. Büyük esnaf kesimlerinde, tabii bunu söylerken dürüstçe esnaflığını yapan insanları da lekelemiş olmayalım. O anlamda sakın kimse böyle bir şey algılamasın. Çünkü o tür şeylere başvuran insan düzgün esnaf değildir. Çünkü orada nedir? Vergi kaçırmaya çalışıyor, açık açık ortada. Şimdi işte sosyal medyada bir sürü yayınlandı, işte diyelim sizin İban'ınızı ben esnaf olarak kiralıyorum, onun üzerinden yatırıyorum. Parası size geliyor. Para normalde sonradan bana dönüyor ama sizin kiraladığından dolayı size belli bir bedel ödüyorum. O daha işime geliyor. O anlamda o tür şeyleri yapan insanlara esnaf demek de mümkün değil. Tabii hiç hoş da bir şey değil. Şimdi bir taraftan hani hırsızlık derken hep başka şeyler düşünürüz ama hırsızlığın en kralı odur işte devletten çalıyorsunuz. Piyasanın bütün hareketinden çalmış oluyorsunuz. O anlamda piyasaya daha düzgün denetimler yaparak yani hem esnaflarımızı hem de toplumun daha rahat hareket etmesini sağlamak gerekiyor diyoruz. Yetkililerimizin buna bir an evvel daha farklı bir çözüm bulması lazım. Ben şimdi diyelim ki işte 10 liraya size sattım malı. Bunun peşin fiyatı odur. Çektim postu siz 10 liraya aldınız ama benden komisyon kesildiği zaman diyelim işte 4.5 diyelim. Şimdi 10 liranın 4.5 oradan ne yapacak? Benim 50 kuruşum veyahut da 1 liram kaybolacak. Ben şimdi onu 10 liraya satmış gibi gözükeceğim. Siz de 10 liraya almış olacaksınız. Ama diğer taraftan ben kar ettiğimi zannederken bu sefer ne yapıyor? Benden komisyon kesilince kardan ziyade zarar etmiş oluyor. Bunu şimdi bir parça malda düşünürsek küçük gibi gözükebilir ama dükkândan her sattığınız şeyi post makinesinden, kredi kartından satarsanız bunu genelle vurduğunuz zaman esnaf o işin altından kalkamaz.

Editör: Gülüşan Tuğran