Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, kamuoyunda büyük yankı uyandıran bir talebe kayıtsız kalmadı. Bugün yapılan haziran ayı meclis toplantısında Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi isminin yeni yapılan Gençlik Merkezi’ne verilerek Fatsa Lisesi’nin Fatsa Lisesi olarak eski ünvanına kavuşması için çalışma başlatılmasına karar verildi.

 Fatsa Lisesi'nin isminin 10 yıl önce Necip Fazıl Kısakürek olarak değiştirilmiş olmasına rağmen, mezunlar arasında ve geniş Fatsa halkı arasında yoğun bir istekle karşılanan "Fatsa Lisesi" isminin tekrar geri iade edilmesi talebi Kibar tarafından düşünülmeye başladı.

441866809 881159107380852 1230112544168418087 N

Necip Fazıl İsmi Gençlik Merkezi’ne Verilecek

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar haziran ayı meclis toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ile konuşup ne yapabiliriz dedik. Sonrasında konunun İl Müdürlüğünde ve ardından Bakanlıkta onaylanarak karara bağlanabileceğini düşündük. Gerekli hazırlıkları yaptık ve almış olduğumuz meclis kararı ile birlikte konuyla ilgili sonuç alacağımızı düşünüyorum. Necip Fazıl Kısakürek isminin ise yeni yapmış olduğumuz Gençlik Merkezi’ne çok yakışacağını düşündük ve bu ismin şehirde başka bir kuruma verildiği takdirde Necip Fazıl Kısakürek isminin Fatsa Lisesi olarak değiştirilmesinin uygun görüleceği kararına vardık. İnşallah yeni eğitim öğretim yılında Fatsa Lisemizin eski ünvanına kavuşması için gerekli çalışmayı tamamlamış olacağız.

Necip Fazıl Kısakürek

Fatsa'nın tarihine ve toplumsal hafızasına önemli bir katkı sağlayacağını belirten Başkan Kibar, "Eğitim kurumlarımızın isimleri, toplumun ortak değerlerini yansıtmalıdır. Fatsa Lisesi'nin ismi, bu kentin ve insanlarının kimliğine uygun olarak var olmalıdır. Bu süreçte, Fatsa halkının ve mezunlarımızın görüşlerini alarak, en doğru kararı birlikte vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Başkan Kibar'ın bu açıklamasıyla birlikte, Fatsa'da büyük bir heyecan ve memnuniyet yaşanırken, Fatsa Lisesi'nin isminin geri iade edilmesi için başlatılan çalışmaların kısa sürede tamamlanacağı öğrenildi.

Editör: Gülüşan Tuğran