Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yeni görevine atanarak Takasbank Genel Müdürü oldu. Arıncı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 9 yıldır yürüttüğü DDK Başkanlığı görevini tamamladığını ve yeni görevine başladığını duyurdu.

Arıncı, yaptığı paylaşımda, "Bu süreçte bana destek olan çalışma arkadaşlarıma ve Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi sunarım." ifadesine yer verdi.

Yunus Arıncı Kimdir?

1975 yılında Ordu'da dünyaya gelen Yunus Arıncı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Indiana Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan ve sosyoloji dalında eğitim gören Arıncı, 1997 yılında Başbakanlık Müfettiş Yardımcısı olarak başladığı bürokrasi kariyerinde müfettişlik ve başmüfettişlik görevlerinde bulundu.

2009 yılında Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığına atanan Arıncı, 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı görevine getirildi ve bu görevi 9 yıl boyunca sürdürdü. Aynı zamanda Borsa İstanbul yönetiminde de görev yapan Arıncı, evli ve üç çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yeni DDK Başkanı Salih Tanrıkulu

Yunus Arıncı'nın yerine, Devlet Denetleme Kurulu başkanlığına Kurul üyesi Salih Tanrıkulu atandı. Tanrıkulu'nun DDK Başkanlığı görevini devralmasıyla birlikte, Kurulda yeni bir dönemin başlayacağı belirtildi.

Yunus Arıncı'nın Takasbank Genel Müdürlüğüne atanması ile birlikte, finans ve denetim alanlarındaki tecrübelerini bu yeni görevinde de kullanarak önemli katkılar sunması bekleniyor.

Editör: Ahmet Yıldız