Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 29 Mayıs tarihinde "Kamuda Tasarruf Paketi kapsamında şehit ailelerine verilen ayrıcalıkların kaldırıldığı ve artık ücret ödemek durumunda olmadıkları" ifadesinin doğru değildir dedi. Şehit yakınlarının katılım payı ve ilave ücret alındığına dair iddiaların gerçeği yansıtmıyor açıklamasında bulundu.

Olayla ilgili SGK’dan gelen açıklamanın şu şekilde:

“29 Mayıs tarihinde bazı haber sitelerinde yer alan "Kamu Tasarruf Paketi kapsamında ayrıcalıklarının kaldırıldığı ve artık ücret ödemek durumunda oldukları" ifadesi doğru değildir.

Katılım payı ve ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri, haller ve kişiler kanunla belirlenmiş olup 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Sağlık Uygulama Tebliği'nde düzenlemeler mevcuttur. Bu düzenlemelere göre:

2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden,

Harp malüllüğü aylığı alanlar ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden,

2330 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden,

Harp malüllüğü aylığı alanlar ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden, katılım payı, ilave ücret alınmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Editör: Gülüşan Tuğran