Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 8 Haziran 2024'te saat 13.00'te tamamlandı. Sınavda sorulan Oscar ödüllü Oppenheimer filmiyle ilgili soru, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Amerikalı fizikçi Robert Oppenheimer hakkında sorulan soru, birçok adayın filmi izlemediği için pişmanlık yaşamasına neden oldu.

Soru, Filmi Hatırlattı

Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen TYT'de sorulan bir soru, sosyal medyanın gündemine oturdu. Geçen yıl vizyona giren Oppenheimer filmiyle ilgili olan soru, sınava giren adaylar arasında çeşitli yorumlara neden oldu.

"Barbie Yerine Oppenheimer'a Gitmeliydim"

Sınav sonrası, sosyal medya platformu X'te (eski adıyla Twitter) Oppenheimer gündem oldu. Filmi izleyen sosyal medya kullanıcıları, soruyu zorlanmadan yanıtladıklarını belirtirken, "Barbie yerine Oppenheimer'a gitmeliydim." yorumu tebessüm ettirdi. Pek çok aday, Oppenheimer'ın hayatını konu alan filme gitmediği için pişmanlığını dile getirdi.

Sınavın Ardından Yorumlar

Sınav sonrasında, TYT oturumunda sorulan soru ve cevaplar araştırılırken, Oppenheimer ile ilgili sorunun filme yapılan atıfları gündeme getirdiği görüldü. Oppenheimer filmi izleyicileri, sorunun kendileri için kolay olduğunu belirtirken, filmi izlemeyen adaylar ise filmi izlememiş olmanın eksikliğini hissettiklerini ifade ettiler.

Editör: Gülüşan Tuğran