CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Erdoğan'ın '3 çocuk' çağrısına "Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Akıl verme, para ver" dedi.

AKP, Türkiye’deki doğurganlık hızının düştüğü gerekçesiyle, doğurganlığa teşvik için formül arıyor. Bu formüllerden birisi de sık sık AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan duyduğumuz 'Üç çocuk' çağrısı.

Erdoğan'ın düzenli olarak gündeme getirdiği bu talep üzerine sosyal medyada 'ekonomik kriz', 'hayat pahalılığı', 'çocuk büyütme masrafları' gibi konular gündeme geldi. Bu gündemlere bir yenisini de CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel dile getirdi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki doğurganlık hızının düşüşe geçmesinin ardından tekrar yinelediği "üç çocuk" önerisine tepki gösterdi.

Adıgüzel yaptığı açıklamada Türkiye'deki ekonomik tabloya dikkat çekerek 'Akıl verme, para ver' diye tepkide bulundu.

Adıgüzel'in konuşmasının devamında; “Bugün Sayın Erdoğan yine ‘üç çocuk yapın’ talimatı vermiş. Arttıran artırana. ‘Üç çocuk’ diyen var, ‘dört çocuk’ diyen var. Tabii söylemesi kolay ama bakması zor. Bugünkü ekonomik koşullarda ülkede her dört kişiden biri açlık sınırı altında. Her iki kişiden biri yoksulluk sınırının altında. Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Erdoğan diyor ki çocuk yapın. 'Akıl verme, para ver' diyesim geliyor. Bugünkü ekonomik koşullarda siz yaptığınız çocuğun beslenmesini, ihtiyaçlarını giderebiliyor musunuz, ona iyi bir eğitim sunabiliyor musunuz? Siz bunlar yaparsanız millet de çocuk sayısını kendi belirler. ‘Yap’ demekle bu işler olmuyor” dedi.

Editör: Gülüşan Tuğran