Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, aile birliğinin Anayasa'nın 41. maddesi tarafından koruma altına alındığını vurgulayarak, sözleşmeli sağlık personelinin eş durumu tayin hakkı konusunda yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Zengin, farklı illerde çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının aile birliğinin sağlanmasını talep etti.

Zengin, sözleşmeli olarak çalışırken kadroya geçen sağlık çalışanlarının eş durumu nedeniyle yer değişikliği yapmak istediklerinde, mevcut görev yerlerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamaları gerektiği gerekçesiyle engellendiklerini belirtti. Bu durumun ailelerin birleşmesine engel olduğunu ve büyük mağduriyetler yarattığını ifade eden Zengin, "Parçalanmış aileler, annesini ve babasını özleyen çocuklar mağduriyet yaşamaktadır. Sağlık personelimiz iş ve eşleri arasında tercih yapmak zorunda bırakılmamalıdır" dedi.

Anayasa'nın 41. maddesi gereği aile birliğinin sağlanmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Zengin, kamu idaresinin artık bu anayasal yükümlülüğü ihlal etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Zengin, sözleşmeli istihdamın tamamen kaldırılması gerektiğini savunarak, bu süreçte de yaşanan sorunların çözülmesini istedi. Özellikle eş durumu mazeretinden dolayı tayin hakkının verilmesinin elzem olduğunu vurguladı.

Zengin, "TBMM’nin, sözleşmeli meslektaşlarımızın yıllardır yaşadığı soruna çözüm getireceğine, çalışan eşleri ve çocuklarını birleştireceğine inanıyorum. Sözleşmeli sınıftaki arkadaşlara 1 artı 1 sistemini getirelim veya direkt bir yıl sonra eş durumu tayini olsun, çocuklar ağlamasın, aileler arasındaki bağ kopmasın" şeklinde konuştu.

Aile birliğinin Anayasa'ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Aile Birliği mevzuatına aykırı olduğunu belirten Zengin, "Bir çocuk anneden, babadan ayrıysa sağlıklı yetişmez. Eşinden, ailesinden ayrı memurdan nasıl verimli olmasını bekleriz? Sözleşmeli memurların önündeki bu engel bir an önce çözülmelidir" diyerek sözlerini tamamladı.

Kamuoyu Desteği Bekleniyor

Sağlık çalışanları, aile birliğinin sağlanması ve eş durumu tayin hakkının verilmesi için kamuoyundan destek bekliyor. Bu talebin karşılanması halinde, birçok ailenin parçalanmış durumdan kurtulacağı ve çocukların ebeveynleriyle birlikte sağlıklı bir şekilde büyüyebileceği vurgulanıyor. Kamu idaresinin ve TBMM’nin bu sorunu çözmek için gerekli adımları atması bekleniyor.

Editör: Ahmet Yıldız