Mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklığın oluşturabileceği etkilere değinen Başkan Akça, “Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde henüz sahil kesimi ve orta kesim kar ile buluşamadı. Hem toprak su ile buluşamadı hem de fındık hava sıcaklığına maruz kaldı. İklim koşullarını üzerinde olan hava gidişatı sıkıntı oluşturabilir. Aslında 3 ila 4 yıldır bu iklim değişikliği sorununu yaşıyoruz. Özellikle kış aylarında etkili bir kar yağışı yol artık. Kış mevsimi artık bahar ayına doğru kaydı ve bu dönemde zirai don ile karşı karşıya kalırsa fındık ürünü ciddi zarara uğrar.” açıklamasında bulundu.

“Tehlikenin Farkında Olalım, Üniversite ve Enstitülerle Çalışalım”

Mart sonu ve Nisan başında yağarsa ciddi zararın olabileceğine değinen Akça, “Kar aslında toprağın bereketidir, fındığın sevindiricisidir. Bu duruma bizim bir hamle yapmamız gerekiyor. Değişen iklim koşulları artık bölgenizi etkisini altına aldı.

Burada üniversitelerimize ve fındık araştırma enstitüsüne görevler düşüyor. Bu doğrultuda yeni iklim koşullarına uygun fındık çeşitlerini bölgemize kazandırmalıyız. Gelen iklim tehlikesinin farkında olmalıyız.” diye konuştu.

Editör: Berrin KESKİN