Yıllardır ne zaman bu cümleyi görsem deli oluyorum. Sahi sizi diğer kadınlardan ayıran şey nedir söyler misiniz?

Köydeki anacığım gibi tarla tapan gece gündüz yaz kış her gün vatanı ve ailesi için çalışıp, dinlenmek nedir bilmeden dolu dolu yaşamak yerine ikide bir sigara molası vermek, durup durup makyajını tazelemek, mesai bitimi 30 dakikada vatanım için çalışsam demek yerine mesai ücreti vermezseniz 17.00’den sonra bir dakika durmam deyip eylem yapmakla beraber 16.59'da işyerini terk etmek ve dahi hafta sonu 10'a kadar yatmak mıdır?

Sözde hürriyetten dem vurup vakti zamanında sırf kılık kıyafeti yüzünden eğitim hakkı, kariyer hakkı, sınav hakkı, çalışma hakkı elinden alınan diğer kadınlara reva görülen zulmü etek yırtmacınız kadar olmayan vicdanınıza yamayıp görmezden gelmek midir?

Kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalı sloganıyla çıktığınız yolda evinden eşinden çocuklarından ve özünden uzaklaştırdığınız kadınlarımızın neredeyse her ikisinden birisinin sigara içiyor oluşuna, bir çoğunun alkol müptelası olmasına, kahir ekseriyetinin psikolojik tedaviye maruz kalmasına, evlenmeye soğuk davranmasına, evlilerin evliliklerine on yıl dayanamayıp boşanmasına özgürlük diyor olmanız mıdır?

Kırsal kesimde kadınlar arasında her işin ortak yapıldığı, beraber çalışıp beraber dinlenildiği, benzer kıyafetlerin giyilip benzer statülerin yaşandığı, aynı sofrada aynı yemeğin yenildiği bir dünyada şehirlerde az okumuş kadınlara, dul ve işsiz olanlara işyerinizde güya iş verip tuvaletlerinizi temizletmek, masanızı sildirmek, ayağınıza çay getirtmek, ayrı tabaklarda hem ayrı mekanlarda yemek yemek, petrol istasyonlarında lüks aracınızın pompasını pompacı kadınlara doldurtmak, evinize gündelikçi alıp temizlik yaptırmak mıdır?

Gezi olaylarında ağacı bahane edip ortalığı yıkarken İstanbul'da binlerce m2 ormanı talan edip üniversite konduranları, villalar inşa edenleri, oteller, siteler yapanları sırf sizinle aynı görüşteler diye görmezden gelmek midir?

Yerli -Aborjinli- kadınlarla yarış edercesine anadan üryan gezme yarışına girmek midir?

Sporda, sanatta, siyasette, teknolojide, bilimde, eğitimde vs. alanda önemli başarılara imza atmasına rağmen başında örtü var diye sırt döndüğünüz kadınlara tukaka muamelesi yaparken; beri yanda benzer başarılara imza atan şortlu kadınları sırf ambalajları açık diye göklere çıkaran paylaşımlar yapmak mıdır?

Çalışıyorum ve kazancımı modaya, güzelliğe ve eğlenceye, eşyaya, giyime, lükse ve şatafata harcarım, kocamı da iplemem, çocuğa da gerekirse diğer bir kadını bakıcı tutar başka kadının ellerinde akşama dek mülteci gibi yaşatır keyfimi bozmam. Benim hayatım, benim arabam, benim evim, benim eşyam ben ben ben diye diye kapitalist sistemin gönüllü kölesi olur özgür ve mutlu yaşarım demek midir?

Söyleyin Allah aşkına sizi bu cümleyi kurmaya iten nörolojik hastalık nedir?

Not: Adem gümüş'den alıntıdır.