Yine aylardan Kasım!

Ancak bu Kasım başka Kasım!

2023 yerel seçimlerine 5 ay kadar kısa bir süre kaldı. Siyasi partilerde yavaş yavaş bir saha hareketliliği başladı. Mevcut belediye başkanları sahaya daha sık çıkmaya başlarken başkanlığa talip olanların da ayak sesleri duyulmaya başladı. Milletvekilleri de sıkça seçim bölgelerine gelerek, yerel yönetimlerde anlaşabileceği ve partisinin kabul göreceği adayı öne çıkarmak için gayretli olacaklardır.

Ordu’ya gelecek olursa önemli olanın Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu olduğunu görüyoruz. İlçeler iktidar da olsa muhalefet de olsa büyükşehir ne derse o! Sistem böyle!

Peki koltuk kimin olacak! Siyaset kazanının kaynamaya başladığını, ayaklı gazetelerin, fısıltıların her yerde kol gezdiğini elbette hissediyoruz.

Koltuğun sahibi 2019 seçimlerinde halkın teveccühüyle göreve gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler olduğunu biliyoruz. Saygı bizden.

Gel gör ki Hilmi Başkanın o ilk günlerdeki enerjisini, rüzgarını kaybettiğini de her ortamda duyuyoruz. Kendi ekibi de bu görüşte. Bunu biliyorum.

Tamam, olabilir. Hilmi Bey belki bu seçimlerde kendisi aday olmayacak, belki partisi aday göstermeyecek. Bürokraside sergilediği başarıyı yerel yönetimde sergileyemediğini kendisi de düşünür diye umuyorum. Her neyse! Öyle ya da böyle Başkan Güler görev süresini doldurmak üzere. Bundan sonrasına bakalım. Toplumda öne çıkan isim sayısı da oldukça fazla ancak bir sahaya çıkmaya başlasınlar, öyle konuşalım.

Geçtiğimiz Ekim ayında Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat Ordu sahasına çıkmış, gazetecilerle de buluşmuştu. Kasım ayının ortaları ya da sona doğru belediye başkanlıkları için aday adaylarının açıklanıp süreci adaylığa doğru gidebileceğini ifade etmişti.

*Geldik Kasım’a Bakalım N’oluya!

Bu ay, hemen hemen her gün birini bir ilçeye aday adayı olduğunu duyacağız, birinin aslında başka birini desteklediğini, birinin oy bölmek için adaylığa çıktığını, birilerinin yıllarca hizmet ettiği partiden ayrılıp diğer partiden aday olacağını…

Çok şeyler duyacağız bu ay!

Mevcut belediye başkanlarının yaptıkları ya da yapamadıklarını, söz verdiklerini hatta özel hayatları dahi gündem olacak bu Kasım’da. Dedikodu kazanı da kaynayacak memlekette. Seçime 5 ay kala, 5 senedir yapılanlar ortaya konulacak; kimisi alkışlanacak kimisi yuhalanacak.

5 senedir piyasada görünmeyip şimdi sabah namazlarında en ön safta fotoğraf verenleri de göreceğiz bu seçim maratonunda.

Sosyal medya hesapları çocuk başı okşayanlarla dolacak, düğünlerde davetlerde cenazelerde siyasetçiler birbirine omuz atacak. Hemen hemen her akşam tv programlarında laf dalaşları olacak! “Bomba açıklamalar, şok iddialar” diye süslenecek gazete sayfaları.

Siyaseti kenara bırakalım iş dünyasından, ekonomi piyasalarından, toplumun her kesiminden sesler yükselecek Kasım’la beraber. İşçiler asgari ücreti soracak, emekliler maaşları soracak, atanamayanlar yeni alımları soracak derken vay haline siyasete atılanlara…

Şimdiden kolay gelsin…

Bu Kasım başka Kasım!

Talip KOCAKOÇ – 3 Kasım 2023