Ordu’nun Ünye Belediyesi tarafından Atık Getirme Merkezi hizmete sunuldu. Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, sıfır atık konusunda bölgede lider konumda olduklarını söyledi.

Ünye Belediyesi çevre koruma ve geri dönüşüm projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda geri dönüşüm konusunda geçen yıl Kompos ve Sokak Hayvanları Mama Tesisini hizmete sunan Ünye Belediyesi, son olarak Atık Getirme Merkezini hizmete açtı. Ünye Yunus Emre Mahallesi’nde yapımı tamamlanan tesis, düzenlenen törenle hizmete girdi.

"Çevreye ve doğaya saygılı bir şehir olarak ilçemizde bu organizasyonun öncüsü olalım istiyoruz"

Açılışta konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, daha yaşanabilir bir dünya için geri dönüşümün önemine dikkat çekti. Tavlı, “Çevremiz kirlendikçe iklim değişikliklerinin nelere sebep olduğuna hep birlikte şahit oluyoruz. Bu nedenle havanın, çevremizin ve doğanın temiz tutulması, gelecek nesillere emanet edeceğimiz en güzel miraslardan bir tanesidir. Yerel yönetim olarak Ordu ilimizde ilk olarak bölgemize kazandırdığımız Atık Getirme Merkezi ile beraber halkımızın katılım ile birlikte çevreye ve doğaya saygılı bir şehir olarak ilçemizde bu organizasyonun öncüsü olalım istiyoruz” diye konuştu.

Çevreyi koruma anlamında hava kirliliğini de önemine değinen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, doğalgaz kullanımını kent geneline yayarak hava kirliliğini önüne geçtiklerini, 2023-2024 kışını ilçede ilk kez hava kirliliği yaşanmadan geçirdiklerini söyledi.

“Kompos ve Sokak Hayvanları Mama Tesisimizle gıda atıklarını geri kazandırıyoruz”

Geri dönüşüm anlamında geçen yıl hizmete sunulan Kompos ve Sokak Hayvanları Mamam Tesisinden de bahseden Başkan Tavlı, “Özellikle ekmek başta olmak üzere gıda atıklarını tesislerimizde işliyor ve sokak hayvanlarımız için uzun ömürlü kuru mama haline getiriyoruz. Mamalarımız ise tamamen ücretsiz şekilde dağıtılıyor” ifadelerine yer verdi.

Atık Getirme Merkezinde 14 farklı kategoride ayrıştırma yapılacak, çevreye atılan atıklar böylece yeniden geri dönüşümle kazandırılacak ve aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlamış olacak.

Düzenlenen programa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Hüseyin Öztürk siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, oda başkanları, protokol, okul temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: iha