Türkiye, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son tahminlerine göre, yarından itibaren yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Üç günlük süreç boyunca kıyı kesimlerde sağanak yağış, iç kesimlerde ise kar ve karla karışık yağmur bekleniyor. Sıcaklıklar ise hafta sonunda mevsim normallerinin altına düşecek.

Bugün, ülkenin büyük bir bölümünde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Batı Karadeniz ile Marmara'nın doğusunda kıyı kesimlerde sağanak yağış, iç kesimlerde ise kar ve karla karışık yağmur görülecek. Orta ve Doğu Akdeniz'de ise sağanak etkisi hissedilecek.

Yarın, Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisiyle kuzey, iç ve doğu kesimlerde geniş bir yağış alanı oluşacak. Bu yağışlar, Karadeniz'in kıyı kesimlerinde sağanak, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimleri, İç Anadolu, Ege'nin iç kesimleri ile Marmara'nın batısında kar ve karla karışık yağmur şeklinde gerçekleşecek. Ülkenin genelinde kar yağışı etkili olacak.

Soğuk ve kar yağışı geliyor

Hafta sonu boyunca ise yağışlı sistem etkisini sürdürerek Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Kıyı Ege ve Akdeniz Bölgesi'nin kıyı kesimleri hariç tüm bölgelerde kar ve karla karışık yağış bekleniyor.

Meteoroloji, genellikle mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının hafta sonundan itibaren azalacağını ve mevsim normallerinin altına düşeceğini tahmin ediyor.

Editör: Ahmet Yıldız