Semt pazarlarındaki denetimlerini aralıksız devam ettiren Çorum Belediyesi zabıta ekipleri, hijyen kurallarına uymayan 12 esnafa cezai işlem uyguladı.

Çorum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, semt pazarlarında, tezgahlar kaldırıldıktan sonra oluşan kirliliğe karşı çalışmalarını sürdürülüyor. Her gün akşam saatlerinde pazar yerlerini temizleyerek yıkama çalışması yapan Çorum Belediyesi ekipleri, son günlerde hava sıcaklıklarının da artmasıyla birlikte, sebze ve meyve atıklarından kaynaklanan kötü koku ve haşere üremesi gibi sorunlara karşı yoğun bir temizlik mücadelesi yürütüyor. Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Buharaevler Mahallesi’ndeki ’perşembe pazarı’ ve Mimar Sinan Mahallesi’ndeki ’cuma pazarı’nda zabıta ekipleriyle birlikte çöp poşeti dağıtarak, esnafı sebze ve meyve atıklarının çöpe atılması konusunda uyardı.

Esnafları denetleyen denetleyen Başkan Yardımcısı Turhan Candan, pazar esnafının uyarıları dikkate aldığını ve büyük ölçüde kurallara uyulduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Halkın güvenli ve temiz bir ortamda alışveriş yapması için çalışmaların devam edeceklerini vurgulayan Candan, “Çorum’da güvenilir ortamda pazar alışverişi yapabilmeye yönelik belediyemizin aldığı tedbirler sıkı bir şekilde denetlendi. Akşam 20.00 itibari ile biten alışveriş sonrasında temizlik çalışmalarımıza artık daha erken başlıyoruz. Pazarcılar odası ve esnafımızın verdiği destek ile daha sağlıklı sonuçlar alacağız. Bunun dışında pazar yerinde daha sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaşması için de zabıta ve temizlik işleri ekiplerimiz denetimlerine devam ediyor” dedi.

Perşembe ve cuma pazarlarında yapılan denetimlerde kurallara uymayan 12 esnafa ceza uyguladıklarını kaydeden Başkan Yardımcısı Turhan Candan, “Atıkları çöp poşetine koymayan veya konteynerlere atmayan esnafımıza yönelik zabıta personelimiz gerekli tutanakları tutarak cezai işlem uyguluyor. Pazar esnafımızın büyük kısmı bu koyduğumuz kurallara uyuyor. Ancak kurallara uymayan esnafımıza cezai işlem uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha