Fatsa Belediyesi dünyayı etkisi atına alan iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 2017 yılında başlayan Türkiye’nin en büyük çevre hareketi olan Sıfır Atık Projesini büyük bir titizlikle sürdürüyor.

Atıkları ayrı toplamak amacıyla bu zamana kadar birçok çalışma yapan Fatsa Belediyesi son olarak Belediye İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü eliyle Sıfır Atık Projesi kapsamında, 12 adet Mobil Atık Getirme Merkezi, 100 adet karışık ambalaj kumbarası yerleştirilmek üzere kademe birimine getirildi.

441538561 877028521127244 8466566369524525636 N

“Çevre Kirliliği Tüm İnsanlığın Ortak Problemidir”

Bugüne kadar Fatsa’da Sıfır Atık uygulamasıyla kâğıt, plastik, cam atıkların da içinde bulunduğu ortalama 3 bin 600 ton değerlendirilebilir atığı kaynağından ayrı toplayarak, ekonomiye kazandırdıklarını sözlerine ekleyen Kibar, “Sıfır Atık Projesi sadece bir atık, çöp ve geri dönüşüm projesi olarak görülmemeli. Sıfır Atık Projemiz, çevre kirliliğinin ve küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için bakanlığımızın başlattığı, sınırları aşan uluslar üstü bir projedir. Bu nedenle yapacağımız her proje çevre dostu ve sıfır atığa uyumlu olmak zorundadır.” şeklinde konuştu.

 

“Sıfır Atık Projesinde Daha Etkin Olacağız”

Fatsa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Derya Özcan Ateşli’ de Sıfır Atık ile ilgili en son olarak Bakanlığın da desteğiyle Belediye bünyesinde sürdürdükleri Sıfır Atık Projesi kapsamında, 12 adet Mobil Atık Getirme Merkezi, 100 adet karışık ambalaj kumbaralarını halkın hizmetine sunmak için kademe birimine getirdiklerini söyleyen İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Derya Özcan Ateşli, “İlçemiz Sıfır Atık Yönetim Sistemi projesi kapsamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 3 milyon TL hibe edildi. Böylelikle ilçe merkezimizde 375 noktada sıfır atık biriktirme ekipmanları oluşturduk. Atıkların kaynağında ayrı toplanmasıyla, iklim değişikliğiyle daha etkin şekilde mücadele edebilecek, iklim Krizinin yıkıcı etkilerinden Çevre ve İnsanlar korunacak, ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacak, doğal kaynaklarımızı korumuş olacağız. Gerek kamu ve özel sektörde gerekse evlerde, sitelerde, mahallelerimizde ve İlçemizde Sıfır Atık gönüllüsü milyonlarca vatandaşımızın desteğini bu büyük tasarruf hareketiyle inşallah çocuklarımıza daha temiz bir gelecek bırakmayı hedefliyoruz.” dedi.

Editör: Gülüşan Tuğran