Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “biri çıkar 130 biri çıkar 150 diğeri 200 ister. Neye göre isteniyor, Bu iş çocuk oyuncağı değildir” uyarısında bulundu.

Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, yaklaşan fındık sezonu öncesinde rastgele açıklanan fiyat beklentilerine tepki gösterdi. Fındıkta maliyet analizi yapılmadan, fiyat açıklanmasının üreticiye zarar verdiğini dile getirdi.

Fındıkta maliyet analizinin öneminin altını çizen Şensoy, “Uzun yıllardır bölgede rekolte ve en önemlisi fındıkta maliyet analizi yaparız. Yani amaç şudur 1 kilo fındık üreticiye şuna mal olmuştur? Şu fiyata satmalı ki bu tarım devam ettirilebilsin. Tek başımıza yaptığımız çok meşakkatli ve yorucu olan teknik çalışmayı alın terine önem veren paydaşlar sahiplensin ki, üreten ürettiği ürününü hakkıyla satabilsin.”

Ancak her yıl olduğu gibi bu yılda hiçbir maliyet hesabı yapılmadan fiyatların havada uçuştuğunu söyleyen Şensoy, “Her yıl bakıyorum aynı terane bu yılda oluyor. Biri çıkar 130 biri çıkar 150 diğeri 200 ister. Neye göre isteniyor, canları öyle istiyor. Bu iş çocuk oyuncağı değildir. Teknik kişiler teknik çalışmayı yapar rakamı deklare eder ve aklıselim üretenler dahil sadece o değere sahip çıkar. Bu yılda maddi manevi o gücü kendimizde bulabilirsek yine maliyet analizi yapmayı düşünüyorum. Allah yardımcımız olsun” dedi.

Editör: Gülüşan Tuğran