Tekelci firmanın, bu zamana kadar fındık üzerinde oynadığı oyunun üretici tarafından bozulduğunu ifade eden Başkan Akça, üreticinin bu noktada gerçekleştirdiği mücadeleyi “muhteşem direniş” olarak tanımladı.

FINDIĞIN PATRONI ‘ÜRETİCİ’

Bu zamana kadar fındık fiyatının, tekelci firma tarafından baskı ile tutulduğunu belirten Akça, “Bildiğim kadarıyla da bir talep söz konusu. Talep olduğu zaman bir şekilde piyasadan fındık çekmek zorunda. Fındık bittiği zaman da fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz. Tabi burada tekelci firmanın çok büyük bir oyunu var. Türkiye’de ki işbirlikçilerin vasıtasıyla şuan da stabil durumda tutuyor ama ben daha çok dayanacaklarını düşünmüyorum çünkü üretici ‘artık patron biziz’ dedi ve fındığını kafasında oluşan fiyat gerçekleşmeden piyasaya indirmiyor.” dedi.

YUKARI YÖNDE HAREKETLİLİK BEKLENİYOR

Kasım ayının ortası gibi fındık fiyatının hak ettiği değeri göreceğini söyleyen Akça, “Ben bu günlerden sonra özellikle bu ayın ortasından sonra fındık fiyatlarının serbest piyasada yukarı yönlü bir hareket göreceğine inanıyorum. Şuan net bir fiyat tahmini yapamayız ama ben hak ettiği değeri bulacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Üreticinin kafasındaki fiyat fındığa verilene kadar, ‘fındığın patronu üreticidir’ diyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Üreticinin kafasında oluşan bir fiyat var ve dolayısıyla o fiyat oluşmadan üretici fındığı pazara indireceğini düşünmüyorum. Üreticinin bu sene müthiş bir performans ve direnç gösterdiğini görüyoruz. Bu da bir işarettir. Üretici aklında oluşan, hak ettiği değerin karşılığını bulana kadar fındığını piyasaya indireceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-11-05 at 13.49.29

Haber: Yeşim Durkut/Ordu Yeni Dönem Gazetesi